داستان هفت قلم آرایش چیست؟

هفت قلم آرایش

قطعاً شما هم اصطلاح هفت قلم آرایش را شنیده‌اید؛ اما آیا می‌دانید این مدل آرایش شامل چه چیزهایی می‌شود؟ اگر دوست دارید بدانید داستان هفت قلم آرایش قدیمی چیست و این اصطلاح از کجا آمده است، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

هفت قلم آرایش چیست؟

در پاسخ به این سوال که هفت قلم آرایش چیست باید بگوییم در گذشته به هفت وسیله‌ای که خانم‌ها برای آرایش کردن استفاده می‌کردند، هفت قلم آرایش گفته می‌شد. این آرایش در واقع یک میکاپ کامل و بی‌نقص برای شرکت در جشن و مهمانی‌ها بوده است.

در گذشته هفت قلم آرایش را با عبارات هفت وند یا هفت جزء نیز استفاده می کردند. اغلب مواد و لوازم آرایشی که برای میکاپ سنتی به کار برده می شد صرفاً جنبه تشریفاتی داشت و بسیاری از افراد توان تهیه و استفاده از آن‌ها را نداشتند. به همین دلیل افراد محدودی، آن هم تنها در بعضی از مراسم‌های خاص از این وسایل استفاده می کردند.

البته امروزه هم اصطلاح آرایش هفت قلم به کنایه از آرایش خیلی زیاد و غلیظ به کار می‌رود.

هفت قلم آرایش چیست

هفت قلم آرایش شامل چه وسایلی می‌شود؟

قبل از آنکه بگوییم هفت قلم آرایش یعنی چه ، ابتدا مهم‌ترین وسایلی را که در این سبک میکاپ استفاده می‌شد را نام می‌بریم و در ادامه درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم:

  • سفید آب
  • سرخاب یا سرخی
  • سرمه چشم
  • حنا یا نگاره
  • زرک
  • وسمه
  • خال
بهتر است بخوانید:
۱۰ آرایشگر برتر جهان در سال ۲۰۲۲

هفت قلم آرایش قدیم چیست؟

در زمان گذشته هم مانند امروز، زنان ایرانی برای زیباتر کردن خود آرایش می‌کردند. البته در آن زمان لوازم آرایش تفاوت زیادی با محصولات آرایشی امروزی داشتند. در آن روزها خبری از برندهای متنوع و محصولات رنگارنگ نبود و تمام لوازم از مواد طبیعی ساخته می‌شدند.

هفت قلم آرایش قدیم شامل موارد زیر می‌شوند:

سفید آب

در گذشته نه چندان دور، سفید آب به عنوان جایگزین کرم پودر یا لایه‌بردار صورت برای آرایش هفت قلم مورد استفاده قرار می‌گرفت. البته این لایه بردار طبیعی هنوز هم طرفداران خود را دارد و افراد زیادی آن را جایگزین ماسک‌های لایه‌بردار می‌کنند.

سرخاب

سرخاب یک وسیله آرایشی معروف برای خوش‌رنگ کردن لب‌ها و گونه‌ها است که امروزه رژ لب و رژگونه جای آن را گرفته‌اند. در واقع سرخاب و سفید آب پرطرفدارترین لوازم آرایش قدیمی بوده‌اند.

سرمه

سرمه چشم در گذشته به عنوان سایه یا خط چشم مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ چرا که باعث تیره‌تر شدن آن‌ها می‌شود. رنگ سرمه سیاه است و مورد پسند خانم‌هایی بوده که می‌خواستند چشم‌هایی سیاه و جلوه‌گر داشته باشند.

البته این محصول آرایشی امروزه هم قابل دسترسی است و برای تقویت مژه از آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید سرمه دو نوع صنعتی و طبیعی دارد که نوع طبیعی آن از سوزاندن گیاهانی مانند بادام شیرین، فندق، هسته خرما و … به دست می‌آید و خواص درمانی دارد.

هفت قلم آرایش قدیم

حنا

در هفت قلم آرایش قدیم از حنا به جای رنگ مو و لاک برای رنگ کردن موها و ناخن‌ها استفاده می‌شد. البته حنا به دلیل خواص فراوانی که برای موها دارد امروزه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بسیاری از رنگ موهای هندی به کار رفته است.

زرک

گرد طلایی رنگی که به جای پنکک از آن استفاده می‌کردند زرک نام دارد. البته گاهی این پودر را به مو نیز می‌زدند تا ظاهر زیباتر و جذاب‌تری به موهایشان ببخشند.

وسمه

همانطور که می‌دانید در زمان‌های دور ابروهای پرپشت و پهن محبوبیت ویژه‌ای داشته است و شاید همین امر دلیل استفاده از وسمه باشد. در واقع وسمه ماده‌ای سیاه‌رنگ برای پرپشت و پیوسته کردن ابروها است که از گیاهی به همین نام به دست می‌آید و علاوه بر مصرف آرایشی، خواص درمانی و تقویتی نیز دارد.

آرایش هفت قلم

خال

بر خلاف امروزه که خانم‌ها برای زیبایی بیشتر خال خود را برمی‌دارند، در زمان‌های قدیم داشتن خال صورت، به ویژه کنار لب نشان‌دهنده زیبایی بوده است. به همین دلیل اکثر بانوان هنگام انجام آرایش هفت قلم از خال نیز استفاده می‌کردند.

بهتر است بخوانید:
آرایش مناسب برای محل کار چگونه است؟

سوالات متداول درباره هفت قلم آرایش

در این مقاله توضیح دادیم هفت قلم آرایش چیست و شامل چه اقلامی می‌شود. در این بخش نیز به سوالات متداول کاربران در خصوص این موضوع پاسخ خواهیم داد:

هفت قلم آرایش یعنی چه؟

در گذشته به هفت وسیله‌ای که خانم‌ها برای آرایش کردن استفاده می‌کردند، هفت قلم آرایش گفته می‌شد. این آرایش در واقع یک میکاپ کامل و بی‌نقص برای شرکت در جشن و مهمانی‌ها بوده است.

آرایش هفت قلم شامل چه اقلامی است؟

سفید آب، سرخاب، حنا، سرمه، زرک، وسمه و خال از اجزای اصلی هفت قلم آرایش هستند که در این مطلب درباره آن‌ها صحبت کرده‌ایم.