کانتورینگ صورت بیضی چگونه انجام می‌شود؟

کانتورینگ صورت بیضی

آیا می دانید اساسی ترین تفاوت آرایش در چند دهه ی قبل و امروزه چیست؟ آیا از تکنیک های جدید میکاپ اطلاع دارید؟ آیا از لوازم آرایشی جدید بازار با خبرید؟

امروزه بر خلاف چندین سال پیش آرایش کردن استفاده از رنگ و لعاب بیشتر بر روی صورت نیست بلکه هدف آن رفع نواقص و نمایش جذابیت هاست. در راستای تحقق این هدف میکاپ به یک صنعت تبدیل شده و تکنیک ها و روش های جدید بسیاری در آن به وجود آمده است. 

یکی از مهم ترین روش های متعادل سازی چهره ی افراد استفاده از کانتورینگ و لوازم آرایشی صورت است. در واقع ، استفاده از این روش با ایجاد سایه روشن در صورت عیوب آن را کمرنگ تر و جذابیت های آن را نمایان تر می کند.  اما برای استفاده از این روش باید  اصول و متد های آن را بدانید و بعد دست به انجام آن بزنید. در ادامه به معرفی و اصول انجام کانتورینگ می پردازیم تا با آن آشنا شوید.

کانتورینگ چیست؟

کانتورینگ چیست؟

کانتور در لغت به معنای سایه زدن است و به عملی که روی صورت خطوط سایه روشن ایجاد می کند کانتورینگ می گویند. در واقع، کانتورینگ نقاط قوت چهره را برجسته تر و نقاط ضعف آن را کم رنگ تر می کند.

آرایش ترمیمی و یا کانتورینگ، یکی از تکنیک های آرایشگران حرفه ای است که به وسیله ی آن به صورت فرم داده و عیوب آن را رفع می کنند. در این روش نقاطی از صورت که می خواهیم برجسته تر دیده شوند، روشن و نقاطی که می خواهیم کوچکتر و یا عمیق تر دیده شوند تیره می کنند. به طور کلی، کانتورینگ سعی در متعادل سازی چهره دارد.

همچنین بخوانید: نحوه صحیح رژگونه زدن

انواع فرم صورت

نکته ی مهم در انجام کانتورینگ شناخت درست و دقیق فرم صورت است زیرا کانتورینگ هر فرم صورت با دیگری تفاوت دارد.  برای شناخت دقیق فرم صورت، رو به روی آیینه بایستید و با کمک یک رژلب و یا مداد رنگی فرم صورت خود را روی آیینه بکشید. شکل نهایی روی آیینه فرم صورت شما را نشان می دهد. به طور کلی شش نوع فرم صورت وجود دارد.

انواع فرم صورت

 1. صورت های مستطیل : اگر طول پیشانی و فک یکی باشد و گوشه های صورت و پیشانی فرد دارای زاویه باشد، فرم صورت مستطیل است.
 2. صورت های مربعی : اگر اندازه ی طول و عرض صورت یکی باشد و فک  دارای زاویه تیز باشد، فرم صورت فرد ،مربعی است.
 3. صورت های قلبی شکل : اگر فک فرد کوچک باشد و اندازه ی پیشانی و گونه های بزرگ تر از فک باشد یعنی فرم صورت ، قلبی شکل است.
 4. صورت های بیضی : نزدیک ترین فرم صورت به فرم ایده آل ، بیضی است. در این افراد وسیع ترین قسمت صورت پیشانی است. در این افراد گونه ها بدون زاویه هستند و طول صورت شان بلند از پهنای گونه هاست.
 5. صورت های دایره ای : اگر طول و عرض صورت فرد یکی باشد و زاویه ای در صورت وجود نداشته باشد یعنی فرم صورت،  دایره ای است.
 6.  صورت های لوزی : اگر اندازه ی گونه های فرد بیشتر از طول پیشانی باشد و اندازه ی فک و پیشانی یکی باشد یعنی فرد دارای فرم صورت لوزی است.

کانتورینگ صورت بیضی

همان طور که قبلا گفته شد، هدف کانتورینگ متعادف سازی صورت و نزدیک کردن چهره به حالت ایده آل است.صورت های بیضی نزدیک ترین مدل به فرم ایده آل هستند و هدف از کانتورینگ آن ها کوچک تر نشان دادن پیشانی برای گرد کردن صورت و برجسته کردن استخوان گونه است. 

برای انجام کانتورینگ درست و اصولی صورت های بیضی مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا از یک کرم مرطوب کننده برای صورت استفاده کنید.
 • بهتر است برای تثبیت میکاپ خود بر روی صورت از یک پرایمر استفاده کنید.
 • حال با کرم پودری هم رنگ پوستتان، تمام صورت را پوشانده و یک دست کنید.
 • این مرحله اصلی ترین مرحله ی کانتورینگ صورت است. در این مرحله باید از کرم های کانتور استفاده کنید. این کرم ها، یک تا دو درجه تیره تر از رنگ پوست هستند و برای کوچک نشان دادن برخی از اجزای صورت به کار می روند. 

کانتورینگ صورت بیضی

 در فرم صورت های بیضی، برای کوچک نشان دادن پیشانی، به وسیله ی کرم کانتور، خط رویش مو در پیشانی را مشخص کرده و به وسیله ی قلم مو رد آن را محو کنید. حالا زمان مشخص کردن استخوان گونه هاست. به وسیله ی کرم های کانتور، به برجسته کردن گونه ها کمک می کنید. با استفاده از کرم های کانتور دو درجه تیره تر از رنگ پوست، نواری باریک از گوشه ی لب ها به سمت گوش خود بکشد تا خط گونه و شکستگی استخوان صورت شما نمایان شود.

 • عمل کانتورینگ صورت را می توان با کانتورینگ بینی ادامه داد. اگر از فرم بینی خود رضایت ندارید می توانید با کانتورینگ، آن را به فرم ایده آل نزدیک کنید. برای این کار، دو خط باریک در دو طرف استخوان بینی می کشید. هر چه این خط ها به هم نزدیک تر باشد بینی نازک تر و هرچه از هم دور تر باشد بینی پهن تر به نظر می رسد. همچنین می توانید سر بینی خود را هم اصلاح کنید. اگر سر بینی سر پایینی دارید می توانید زیر بینی را تیره نمایید تا این نقص بر طرف شود.
 • در آخر نوبت استفاده از کانسیلر است. از کرم های کانسیلر برای ایجاد هایلایت در صورت استفاده می شود. این کرم ها یک تا دو درجه روشن تر از پوست صورت هستند و برای برجسته کردن و بهتر دیده شدن برخی نقاط صورت به کار می روند. در فرم صورت های بیضی، زیر چشم ها ، مرکز پیشانی ، مرکز بینی و زیر گونه ها را هایلایت کرده و برجسته تر کنید.

در انجام کانتورینگ باید به برخی نکات توجه کنید

 • در قسمت های مابین کانتور و کانسیلر خطی بر جای نگذارید و تمامی خطوط را محو کنید.
 • در انتخاب کرم ها و پودر ها دقت کنید. آن ها را بر اساس نوع پوست خود و از مراکز معتبر تهیه کنید.
 • در انتخاب برس ها و قلم مو ها برای انجام کانتورینگ دقت داشته باشد و سایز مناسب و اجناس معتبر از فروشگاه های شناخته شده خریداری نمایید.

همچنین بخوانید: برجسته کردن گونه با رژگونه

تهیه کانتورینگ خوب صورت

تهیه کانتورینگ خوب صورت

شما با تکنیک کانتورینگ می توانید، به صورت خود فرم بدهید و به عبارتی نواقص صورت خود را رفع کنید. در نتیجه قطعا آرایش زیباتری هم خواهید داشت. برای خرید یک کانتورینگ خوب که زیبایی شما را دو چندان می کند می توانید به فروشگاه اینترنتی الانزا سر بزنید و از این فروشگاه خرید کنید. به راحتی خرید خود را انجام دهید و آن را در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.