بهترین روش‌ برای مراقبت از ناخن طبیعی

مراقبت از ناخن طبیعی

استفاده مداوم از مواد شوینده، کاشت ناخن ، لاک زدن مداوم و قرار گرفتن مواد کاشت روی سطح ناخن‌ها، به مرور زمان باعث از بین رفتن سلامت ناخن ها می‌شود.

برای مثال گاهی ممکن است ناخن‌های شما از قسمت‌های کناری و صدف شکسته و لایه لایه شوند، تغییر ‌رنگ دهند و یا لک و تیرگی‌هایی بر روی آن‌ها ایجاد شود. این مشکلات که همگی به دلیل عدم مراقبت از ناخن طبیعی به وجود می‌آیند، باعث ایجاد ظاهری زشت در ناخن‌های شما می‌شوند.

بنابراین اگر زیبایی و سلامت ناخن های پا و دست‌هایتان برای شما اهمیت دارد، بهتر است از یک روتین منظم برای مراقبت از آن‌ها استفاده کنید. اما پیش از هرگونه اقدام برای مراقبت، بهتر است با انواع نشانه‌های ناخن سالم و ناسالم آشنا باشید.

علائم سلامت ناخن های دست و پا

تغییر رژیم‌های غذایی و حذف بعضی مواد موجب می شود، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد نرمال و استحکام ناخن‌‌ها تامین نشود؛ که این تغییر عادت‌ها در نهایت شکستگی و آسیب ناخن‌ها را به دنبال خواهند داشت. گاهی اوقات با دانستن نشانه‌های ناخن سالم و ناسالم، می‌شود برخی محصولات مراقبت از ناخن پا و دست را استفاده کرد و باعث جلوگیری یا کاهش آسیب بیشتر آن‌ها شد.

نشانه ناخن‌های ناسالم

 • ناخن‌های نیمه‌ شکسته یا پوسته‌شده
 • شیارهای افقی بر روی صدف ناخن‌ها
 • درد در صدف ناخن‌ها
 • تغییر در ضحامت ناخن؛ نه فقط به معنای نازک شدن
 • تغییر رنگ ناخن‌ها
 • ناخن‌های قاشقی
 • نقاط سفید کوچک در قسمت‌های مختلف ناخن
 • پوست قرمز و ملتهب اطراف ناخن‌ها
 • جدا شدن ناخن
 • سوراخ شدن ناخن

سلامن ناخن های پا

نشانه‌های سلامت ناخن های دست و پا

 • ناخن‌ها باید به رنگ صورتی مایل به سفید باشند
 • قسمت سفید و هلالی‌شکل که در پایه ناخن‌ها قرار دارد، باید نمایان باشد
 • ناخن‌ها و سر سفید آنها هم‌اندازه هستند
 • در اطراف ناخن پوسته‌های تازه وجود دارد
بهتر است بخوانید:
مزایای مانیکور و پدیکور ناخن چیست؟

روش‌های مراقبت از ناخن طبیعی

اگر ناخن‌های شما سالم و بدون هر گونه آسیبی هستند، بدانید که همیشه شرایط این چنین باقی نمی‌ماند. به همین منظور نیاز است تا برای حفظ سلامت ناخن های دست و پای خود، یک سری روش‌ها را با دقت و وسواس کامل رعایت کنید. چند مورد از روش‌های حفظ سلامت ناخن به شرح زیر می‌باشد:

 • رعایت نظافت دست‌ها و ناخن‌ها
 • کوتاه کردن منظم ناخن‌ها
 • اولویت دادن سلامت ناخن ها بر طول آن‌ها
 • عدم کندن پوست‌های اطراف ناخن
 • استفاده از لاک‌های پوششی
 • عدم کاشت و ژلیش ناخن
 • آبرسانی و حفظ رطوبت ناخن و پوست اطراف آن
 • مصرف پروتئین‌های خوراکی مانند گوشت و …
 • استفاده از دستکش به هنگام ظرف شستن
 • استفاده از ابزار و محصولات مراقبت از ناخن پا و دست با کیفیت

مراقبت از ناخن های دست

روش‌های درمان و حفظ سلامت ناخن های دست و پا

علاوه بر شکستگی و موارد دیگری که به آن اشاره شد، گاهی تغییر رژیم‌های غذایی و حذف بعضی مواد غذایی نیز موجب می‌شود تا ویتامین‎ها و مواد معدنی مورد نیاز برای رشد نرمال و استحکام ناخن‌ها به آن‌ها نرسد. بنابراین در نهایت این موارد در کنار یکدیگر باعث شکستگی و آسیب ناخن‌ها می‌شوند.

نگران نباشید! محصولات مراقبت از ناخنی وجود دارند که به دلیل دارا بودن مواد مغذی، می‌توانند طی یک یا چند دوره تا حد زیادی بر روند رشد، بهبود و بازسازی بافت ناخن شما تاثیر داشته باشند. در ادامه، برخی از این محصولات که با ویژگی‌ها و تاثیراتشان در بهبود و ترمیم آسیب‌ها باعث بازیابی سلامت ناخن ها می‌شوند، شرح داده شده‌است.

بهتر است بخوانید:
۱۰ مدل طراحی ناخن کارمندی و اداری جذاب

محلول از بین برنده پوست اطراف ناخن

حتما برای شما هم پیش آمده که پوست اطراف ناخن‌هایتان بلند شود و به دلیل خشکی و حالت تیزی که دارد به لباس‌هایتان گیر کند. زمانی که این پوست‌ها بلند می‌شوند، ظاهر ناخوشایندی به ناخن‌های شما می‌دهند. به همین دلیل است که اکثر افراد به دنبال راه و روشی برای از بین بردن این پوسته‌ها هستند.

اگر شما نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید بهترین روش برطرف کردن آن، استفاده از محلول‌های از بین برنده پوست اطراف ناخن است. برای مثال محلول از بین برنده پوست اطراف ناخن هیدرودرم مدل Cuticle Remover، یک گزینه عالی خرید برای این محصول است؛ که باعث مرطوب شدن، نرمی پوسته‌های اطراف ناخن و جداسازی راحت‌تر آن‌ها می‌شود.

کرم تقویت کننده ناخن

محصولات تقویت کننده ناخن شامل کرم، محلول، لاک و روغن می‌شوند. این محصولات دارای موادی هستند که باعث استحکام چند برابری ناخن‌های ضعیف و شکننده می‌شوند و به بازسازی و ترمیم آن ها نیز می‌پردازند.

بنابراین اگر ناخن‌هایتان لایه لایه، ریش ریش‌‌‌، نازک و شکننده شده بهترین راه حل برای شما، استفاده از محلول‌های تقویت کننده ناخن به طور پیوسته و طی کردن طول درمان است.

برند ایرانی نئودرم یکی از برندهای مطرح و معروفی است که محصولات تقویتی و مراقبتی آن، به دلیل عملکرد بالا و منحصر به فرد زبانزد هستند. برای مثال کرم تقویت کننده ناخن نئودرم سری Renewal مدل Intense ، علاوه بر تقویت ناخن‌ها باعث جلوگیری از شکستن آن‌ها نیز می‎شود.

محلول ترمیم کننده ناخن

محلول‌های ترمیم کننده ناخن، محصولات تقویتی هستند که برای بازسازی و ترمیم ناخن‌های شکسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین این محلول‌ها، در کنار بهبود بافت ناخن از ترک خوردن کناره‌‌های آن و جدا شدن پوست‌های دور ناخن نیز، جلوگیری می‌کند.

این محصولات با برخورداری از موادی خاص در ترکیبات خود، قابلیت درمان و برطرف کردن مشکلات اساسی ناخن‌های آسیب دیده را دارند. در میان برندهای مطرح محلول ترمیم کننده ناخن ایرانی برند هیدرودرم بسیار معتبر و معروف بوده و محلول ترمیم کننده ناخن مدل Ridge Filler & Nail Repair این برند، بسیار عملکرد فوق العاده‌ای دارد.

محلول استحکام بخش ناخن

اگر به طور طبیعی ناخن‌هایی نازک و شکننده دارید و یا بعد از ریموو و برداشتن کاشت، ناخن‌هایتان استحکام قبل را ندارند، محلول‌های استحکام بخش ناخن با برخورداری از مواد مقوی و ترکیبات موثر باعث می شوند ناخن‌های شما سفت و محکم‌تر شوند.

برای مثال، محلول استحکام بخش ناخن هیدرودرم مدل Nail Strengthener که حاوی عصاره سیر است، به دلیل داشتن مقادیر بالای سولفور، ضمن افزایش مقاومت و استحکام ناخن ها، در تامین رطوبت مورد نیاز آنها نیز نقش بسزایی دارد.

سوالات متداول درباره سلامت ناخن‌ های دست و پا

از آنجایی که سلامت و زیبایی ناخن‌ها به صورت مستقیم بر جذابیت دستان شما تاثیر دارد، طبیعتا سوالات بسیاری درباره حفظ سلامت ناخن دست و پای خود خواهید داشت که در این قسمت به برخی از آن‌ها توسط کارشناسان الانزا پاسخ داده شده‌است.

برای بازیابی سلامت ناخن ها چه باید کرد؟

با انجام یک سری روتین‌های مراقبت از ناخن طبیعی و استفاده از محصولات تقویت و ترمیم کننده ناخن، شما می‌توانید ناخن‌هایی سالم و محکم داشته باشید.

برای ترمیم و تقویت ناخن‌ها چه باید کرد؟

شما می‌توانید با استفاده از یک سری محصولات معتبر، به آسانی زیبایی را به دستان خود باز گردانید.