مزایای مانیکور و پدیکور ناخن چیست؟

فرق بین مانیکور و پدیکور چیست

مانیکور و پدیکور از خدمات زیبایی و مراقبتی هستند، که معمولا در سالن‌های زیبایی انجام می‌شوند. انجام دوره‌ای و مرتب این کارها برای ناخن‌های دست و پا، ضمن زیباتر کردن آن‌ها به رعایت بهداشت و آراستگی فردی نیز کمک می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید مانیکور و پدیکور ناخن چیست و چگونه انجام می‌شود؛ این مطلب را از دست ندهید.

فرق بین مانیکور و پدیکور چیست؟

مانیکور کلمه‌ای با ریشه لاتین به معنی مراقبت از دست بوده و پدیکور نیز معادل همین واژه است و برای پا به کار می‌رود. بنابراین مانیکور و پدیکور به اعمالی اطلاق می‌شوند، که برای مراقبت از دست و پا و زیباتر کردن ناخن‌ها انجام شوند. در بسیاری از نقاط دنیا این کارها باید توسط متخصصین انجام گیرد؛ چرا که در این روش‌ها تغییراتی روی بخش‌های مختلف پوست، نظیر بریدن، کوتاه کردن و سوهان کشیدن انجام می‌گیرد. از این رو بهتر است مانیکور و پدیکور در محیطی کاملا بهداشتی انجام شود، تا احتمال انتقال آلودگی‌ها به کمترین میزان ممکن برسد.

مزایای مانیکور و پدیکور

در پاسخ به این سوال که مزایای مانیکور و پدیکور ناخن چیست باید گفت که این راه، بهترین روش برای سالم نگه‌داشتن ناخن‌ها و پوست دست و پا است. در طی مانیکور و پدیکور، کوتیکول‌های اضافه اطراف ناخن چیده شده، ناخن‌ها سوهان کشی و مرتب می‌شوند و آلودگی‌های زیر آن‌ها نیز از بین می‌روند. این عمل تنها برای خانم‌ها نیست و آقایان نیز می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

مانیکور دست

در ادامه چند مورد از مزایای مانیکور و پدیکور بیان شده است:

افزایش گردش خون

انجام مانیکور و پدیکور با ماساژ دادن پوست همراه بوده و این کار باعث بهبود جریان خون در دست و پا خواهد شد. در نتیجه‌ی این کار، قابلیت حرکت مفاصل بهبود یافته و دردهای مفصلی نیز تسکین پیدا می‌کنند.

بهبود سلامت ناخن‌ها

هنگام انجام مانیکور و پدیکور از لوسیون‌ها و روغن‌هایی استفاده می‌شود که رشد ناخن‌ها را تسریع کرده و موجب افزایش انعطاف‌پذیری و استحکام آن‌ها خواهند شد. تأمین رطوبت ناخن و مرطوب نگه داشتن آن نیز از دیگر مزایای مانیکور و پدیکور به شمار می‌رود.

مانیکور دست چیست

کاهش استرس

یکی از راه‌های موثر برای رفع استرس، ماساژ دست و پا است. در مانیکور و پدیکور، با استفاده از روغن‌های درمانی ماساژ انجام شده که این کار موجب کاهش استرس می‌شود. علاوه بر این، آراسته و مرتب شدن ناخن‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس شده و همین امر نیز به کاهش استرس کمک خواهد کرد.

از بین رفتن زبری پوست

در فرایند مانیکور و پدیکور، پوست دست و پا لایه برداری و آبرسانی می‌شود. بنابراین پوست‌های مرده، خشک و زبر از بین رفته و جای خود را به لایه جوان و تازه زیرین خواهند داد. در طی این مراحل، زبری و خارش پوست کاملا از بین رفته و پوست اطراف ناخن نرم، لطیف و زیبا می‌شود.

بهتر است بخوانید:
از فواید کوکتل پدیکور پا تا طرز استفاده از آن که باید بدانید

کاهش آلودگی و عفونت

ناحیه زیر ناخن، به ویژه ناخن‌های پا، محلی برای تجمع آلودگی و عفونت بوده که در صورت تمیز نشدن، آلودگی‌ها وارد پوست شده و این امر ممکن است منجر به ایجاد عفونت شود. لذا با انجام مانیکور و پدیکور به شکل مرتب و دوره‌ای، می‌توان از بروز این مساله جلوگیری کرد.

پدیکور پا

مانیکور و پدیکور خیس بهتر است یا خشک؟

اولین مرحله در فرآیند مانیکور و پدیکور خیس، نگه‌داشتن دست یا پا به مدت ۱۵ دقیقه در آب است. بعد از اینکه ناخن‌ها به خوبی خیس شدند، با استفاده از عقب‌زن و نیپر، قاب ناخن‌ها به خوبی اصلاح خواهند شد. اما لازم است بدانید که با خیساندن ناخن‌ها در آب، صفحه آن‌ها آب زیادی را به خود جذب کرده و این امر موجب ایجاد تورم در سطح ناخن می‌شود.

در نتیجه پیوندهای سلولی بین صفحه ناخن شکسته و شکل آن موقتاً تغییر می‌کند. مشکل اصلی وقتی شکل می‌گیرد که روی صفحه تغییر شکل یافته ناخن، از لاک استفاده شود. این امر علاوه بر کاهش ماندگاری لاک روی ناخن، برای سلامتی این عضو نیز بسیار مضر خواهد بود.

بنابراین انجام مانیکور و پدیکور خشک بسیار پیشنهاد می‌شود، چرا که این کار علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، آسیبی به ناخن‌ها وارد نمی‌کند و ماندگاری لاک را نیز افزایش می‌دهد.

پدیکور چیست

مراحل انجام مانیکور و پدیکور خشک

مانیکور و پدیکور معمولا در سالن‌های زیبایی و توسط افراد متخصص انجام می‌شوند؛ اما می‌توان با استفاده از ابزار مانیکور و پدیکور ، این کار را به راحتی در منزل نیز انجام داد. مراحل انجام مانیکور خشک عبارتند از:

  1. پاک کردن لاک ناخن
  2. کوتاه کردن ناخن‌ها و سوهان کشی
  3. عقب زدن کوتیکول‌های اضافه با استفاده از عقب زدن
  4. برداشتن پوست‌های مرده اطراف ناخن با استفاده از نیپر یا قیچی مخصوص
  5. استفاده از روغن نرم کننده یا تقویت کننده ناخن
  6. استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب پوست
بهتر است بخوانید:
۱۰ روش جوانسازی پوست دست که باید بدانید

سوالات متداول درباره مانیکور و پدیکور

در این مقاله به توضیح این که مانیکور دست چیست و تفاوت آن با پدیکور پرداختیم. همچنین مزایای انجام مانیکور و پدیکور را بیان کردیم تا شما عزیزان از ضرورت انجام این کار مطلع شوید. در ادامه نیز به متداول‌ترین سوالات درباره مانیکور و پدیکور پاسخ داده‌ایم. شما نیز می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات از کارشناسان الانزا بپرسید.

فرق بین مانیکور و پدیکور چیست؟

مانیکور به معنی مراقبت از دست بوده و معنی پدیکور نیز مراقبت از پا است.

مانیکور دست چیست؟

در این مطلب مانیکور دست و مراحل انجام آن توضیحاتی بیان شده است. پس آن را از دست ندهید.