کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو چیست

از آن جایی که خانم ها علاقه زیادی به رنگ کردن مو و دکلره دارند، به مرور زمان موها سلامت خود را از دست می دهند. موهایی که پیوسته رنگ می شوند، خشک و آسیب پذیر می شوند و این خشکی به صورت موخوره و حالت وز نمایان می شود. در صورتی که از رنگ و مواد نامرغوب استفاده شود، این آسیب ها جدی تر خواهد بود.

بسیاری از دخترها و خانم های جوانی که موهای خود را به ندرت رنگ می کنند هم دوست دارند موهای حالت دار و مجعد خود را صاف کنند و از این طریق ظاهر مرتب تری به آن ها ببخشند.

در واقع کراتینه مو هم برای کسانی که موهای آسیب دیده ای دارند مناسب است و هم برای افرادی که موهای سالمی دارند و تنها می خواهند موهایی صاف و لخت داشته باشند. کراتینه مو فواید بسیاری دارد که در ادامه این نوشتار به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

کراتینه مو چیست؟

کراتینه مو به روشی گفته می شود که طی آن موهای شما ظاهری صاف و درخشان پیدا می کند و سالم می شود. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، کراتین پروتئینی است که به طور طبیعی در موها وجود دارد، این پروتئین تا زمانی که از رنگ و مواد شیمیایی استفاده نکرده اید، باعث صافی، نرمی و سلامت موها می شود.

کراتینه مو چیست

به مرور زمان در اثر رنگ های شیمیایی و شامپو مو و نرم کننده های مختلف که حاوی مواد شیمیایی هستند، میزان این کراتین در ساختار مو کاهش پیدا می کند و در نهایت موها آن سلامت اولیه و نرمی و صافی را ندارند.

کراتینه مو روشی است که طی آن از موادی که حاوی کراتین هستند، برای صاف کردن و ترمیم و احیا مو استفاده می شود. کراتینه مو به طور کلی دو نوع است. انواع آن کراتینه احیا کننده و کراتینه صافی نام دارد.

کراتینه مو روشی است که چند سالی است مورد استفاده قرار می گیرد. در سال های گذشته تنها قسمتی از آرایشگاه ها و سالن های زیبایی به کراتینه مو اختصاص داده می شود، اما در سال های اخیر با توجه به میزان علاقه افراد به موهای صاف و استقبال از این روش، سالن های تخصصی کراتینه مو تاسیس شدند.

امروزه مخصوصا در شهرهای بزرگ، شاهد تعدد شعبه های این سالن ها هستیم که مجهز به ابزار تخصصی برای انجام این روش و پرسنل کارآزموده هستند.

کراتینه مو

انواع کراتینه مو

کراتینه مو به دو دسته کراتینه احیا کننده و کراتینه صافی تقسیم می شود. فاکتوری که باعث تفکیک این متد می شود، نوع مواد مصرفی آن است.

در واقع متناسب با برند و مدل موادی که در این روش به کار گرفته می شود، میزان احیا و صافی متفاوت خواهد بود. پارامتری که در این مبحث حائز اهمیت است این است که فرقی نمی کند از چه روشی استفاده می کنید، به هر حال برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید مراقبت های بعد از کراتینه را انجام دهید.

فواید کراتینه مو

بهتر است بخوانید: عوارض کراتینه مو برای آرایشگر

کراتینه احیا کننده

در کراتینه احیا کننده، از موادی استفاده می شود که درصد ترمیم و احیای مو بیشتر از درصد صافی است. این روش به افرادی پیشنهاد می شود که موهای بسیار آسیب دیده و شکننده ای دارند و می خواهند موهایشان بیشتر احیا شود. به عبارت دیگر تمرکز روی ترمیم بافت مو، بیش از صافی ظاهری است.

درصد احیا کنندگی مواد مصرفی با هم فرق می کند، به عنوان مثال بعضی از این مواد ۹۰ درصد احیا و بعضی دیگر ۸۰ درصد احیا دارند. این میزان ترمیم و بازسازی در قیمت محصول موثر است.

کراتین مو چیست و چه کاربردی دارد

کراتینه صافی

کراتینه صافی شامل صافی برزیلی و صافی ژاپنی می شود. در صافی ژاپنی موها فوق العاده صاف، لخت و ابریشمی می شوند.

اما در صافی برزیلی میزان لختی موها نسبتا کمتر است. معمولا اکثر خانم ها به صافی برزیلی علاقه مند هستند و طرفداران این روش بیشتر هستند.

در کراتینه صافی به روش ژاپنی، موها مدت بیشتری در حدود ۶ ماه لخت می مانند، این در حالی است که در صافی برزیلی این مدت به نهایتا ۴ ماه می رسد. به هر حال این یک قاعده کلی نیست و متناسب با مواد مصرفی و مراقبت از مو، این زمان متغیر است.

کراتینه مو در خانه

مواد کراتینه

مواد مصرفی کراتینه از برندها و مدل های مختلفی با قیمت های متغیر در بازار موجود هستند که می توانید از میان آن ها انتخاب داشته باشید.

این مواد برای روش احیا و صافی گوناگون بوده و درصدهای احیا و صافی متفاوتی دارند. در سال های قبل موادی که برای این روش استفاده می شدند، ترکیباتی متفاوت با مواد امروزی و جدید داشتند.

در گذشته بعد از کراتینه، تا ۷۲ ساعت اجازه شست و شو موها وجود نداشت و یا نمی توانستید تا ۳ روز بعد از کراتینه، موها را ببندید یا از اکسسوری مو استفاده کنید، اما امروزه موادی تولید شده اند که نیاز به صبر کردن این زمان را ندارند.

کراتین مو در خانه

کراتینه مو خوب است؟

این روش فقط مختص خانم ها نیست و آقایان هم می توانند از این روش استفاده کنند. بسیاری از خانم ها و آقایان برای داشتن موهایی در ظاهر صاف، ساعت ها وقت صرف می کنند و از ابزاری نظیر سشوارهای قوی و اتوهای مو استفاده می کنند تا به صورت موقتی موها را صاف کنند.

قطعا استفاده از سشوار و اتو مو ، جدای از اینکه زمان بر است، به دلیل باد گرم و حرارت بالا، باعث آسیب دیدن بافت مو، موخوره و شکنندگی می شود، به طوری که پس از مدتی می بینید که قسمت های زیادی از موهایتان خالی شده، خورد، کات و در بهترین حالت وز و شکننده شده است.

علاوه بر این، سشوار و اتو، می تواند به طور موقتی شما را به صافی دلخواه برساند و بعد از شست و شو، موها مجددا به حالت اولیه خود باز می گردند.

اما کراتینه مو روشی نیمه دائم است که می توانید با ترمیم آن همواره موهای سالم و صافی داشته باشید. کراتینه مو فواید بسیاری دارد.

بسیاری از افراد تصور می کنند کراتینه مو به موها آسیب می رساند، اما این در حالی است که اگر این روش توسط افراد متخصص و کارآزموده انجام شود، تمامی مراحل اصولی پیش رفته و طی این فرایند از مواد با کیفیت و مخصوص این کار استفاده شود، نه تنها کوچکترین آسیبی وارد نمی شود، بلکه بهترین نتیجه حاصل می شود.

کراتینه مو چیست

کراتینه مو در درجه نخست می تواند موهای آسیب دیده را با رساندن کراتین به بافت مو، ترمیم و احیا کند. علاوه بر این اگر موهایتان حالت دار و مجعد است و یا موهای فری دارید، می توانید با این روش در عرض چند ساعت به موهایی صاف و سالم دست پیدا کنید.

جدای از مواردی که ذکر شد، کراتینه می تواند موهای شما را براق و درخشان کند. ترکیبات موثر موجود در مواد کراتینه می توانند یک لایه براق روی مو ایجاد کنند و آن کدری و ماتی موها را از بین ببرند.
اما این همه فایده این متد نیست. شما با به کارگیری این روش، می توانید با خشکی و شکنندگی موها هم خداحافظی کنید.

کراتینه مو چقدر دوام دارد؟

معمولا کراتینه مو در بهترین حالت، پس از ۶ ماه نیاز به ترمیم دارد. پس از انجام کراتینه مو، باید از شامپوهای مخصوص که فاقد آمونیاک و سولفات هستند و نرم کننده های اختصاصی استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که اگر بعد از کراتینه مو، از شامپو و نرم کننده های مخصوص استفاده کنید، مراقب موهایتان باشید، رنگ و دکلره نکنید، همچنین وارد آب استخر که حاوی کلر است نشوید، دوام و ماندگاری آن بیشتر می شود.

برای انجام این خدمات، حتما به سالن های تخصصی مجهز با پرسنل آموزش دیده مراجعه کنید تا از مواد مصرفی مرغوب و با کیفیت استفاده کنند و این کار را درست انجام دهند.

کراتینه مو

همچنین بخوانید: بهترین محصول تقویت مو

روش و اصول انجام متد کراتینه مو

ابتدا بایستی متناسب با اینکه می خواهید موهایتان را احیا یا صاف کنید و بسته به میزان احیا و صافی، برند، مدل و درصد احیا یا صافی را انتخاب کنید. معمولا با مراجعه به سالن های زیبایی و تخصصی کراتینه، مشاوره برای انتخاب محصول، با توجه به سلامت موها و مقدار آسیب دیدگی صورت می گیرد.

پس از انتخاب محصول، بایستی پیش از شروع کار، موها کاملا با مواد شوینده شسته شوند.

در این مرحله متناسب با اینکه می خواهید موها کاملا احیا شود و یا تمایل به صافی برزیلی یا ژاپنی دارید، موها خشک می شوند. عمدتا برای کراتینه احیا موها کامل خشک شده و برای صافی برزیلی و ژاپنی موها کمی رطوبت دارد و بین ۸۰ تا ۹۰ درصد خشک شدن کفایت می کند.

مرحله اصلی از اینجا آغاز می شود. به طوری که باید موها را بسته به پرپشت بودن یا کم حجم بودن، بین ۴ تا ۸ قسمت دسته بندی کنید. سپس از پشت موها شروع به زدن مواد کراتینه کنید. مواد کراتینه را با یک برس، از ۱٫۵ تا ۲ سانت فاصله از ریشه، به موها بزنید. پس از اتمام این مرحله بین ۳۰ دقیقه تا ۵۰ دقیقه زمان بدهید. (این زمان متناسب با برند و مدل متفاوت خواهد بود)

کراتین مو چیست و چه کاربردی دارد

در کل زمانی که مواد روی موها قرار دارد، هر ده دقیقه موها را شانه بزنید.

پس از سپری شدن زمان لازم برای قرار گرفتن مواد روی موها، در این مرحله دسته های نازکی از مو را جدا کنید و هر قسمت را از بالا تا پایین اتو بکشید. هر دسته نازک را ۸ بار از بالا تا پایین اتو بکشید.

بعد از اتو کشیدن، متناسب با اینکه از چه مواد کراتینه ای استفاده کرده اید، می توانید موها را بشویید یا تا ۳ روز برای شست و شو صبر کنید.

چه زمانی موها را کراتینه کنیم؟

کراتینه کردن مو، ارتباط چندانی به کوتاه کردن آن ندارد، اما اگر موهای آسیب دیده ای دارید و پایین موهایتان دچار موخوره و وزی شده، بهتر است موخوره گیری کنید و کمی پایین آن ها را بزنید، سپس کراتینه کنید تا زیبایی آن دو چندان شود.

همچنین اگر قصد دارید موهایتان را هم رنگ و هم کراتینه کنید، بهتر است ابتدا رنگ کنید، سپس اقدام به کراتینه کنید. چرا که مواد کراتینه، رنگ مو را کمی روشن می کند.

فواید کراتینه مو

کراتینه مو روی موهای رنگ شده

در مورد موهای رنگ شده، این سوال پیش می آید که کراتینه روی این موها چطور عمل می کند؟ بایستی در نظر داشته باشید که در حالت کلی بیشتر مواد مصرفی کراتینه، رنگ مو را به میزان بسیار نامحسوسی در حد ۲ درجه روشن می کنند.

با این وجود امروزه با پیشرفت شرکت های سازنده، موادی تولید شده اند که توانایی تثبیت رنگ را دارند و تغییری در تناژ رنگ ایجاد نمی کنند، بنابراین با خیال راحت می توانید با مراجعه به سالن های زیبایی که این مواد را دارند، موهای رنگ شده تان را کراتینه کنید.

کراتینه مو در خانه

هزینه کراتینه مو

هزینه کراتینه مو در سال های قبل بسیار زیاد بود، اما با توجه به بازار رقابتی و افزایش مرکزها و سالن های تخصصی کراتینه مو، می توانید این روش را با قیمت های مناسب تری انجام دهید.

به این صورت که بسیاری از این مرکزها با گذاشتن آفر و گرفتن تنها هزینه مواد مصرفی، این کار را انجام می دهند و سعی می کنند با استفاده از این راه ها و تبلیغات، مشتریان بیشتری را جذب کنند.

با این حال کراتینه کردن مو همچون سایر خدمات آرایشگاه ها و سالن های زیبایی هزینه نسبتا زیادی دارد، اما بایستی این موضوع را در نظر داشته باشید که شما این مبلغ را در ازای داشتن موهای سالم و زیبا پرداخت می کنید و دیگر نیازی به استفاده از سشوار و اتو نخواهید داشت.