اصول سایه زدن چشم چیست؟

اصول سایه زدن چشم

آرایش چشم، یکی از جذاب‌ترین مراحل آرایش صورت است که می‌تواند زیبایی شما را چند برابر کند. برای انجام یک آرایش چشم ایده‌آل، لازم است با اصول سایه زدن چشم آشنا شوید و طبق مراحل آن پیش بروید.

ممکن است این کار کمی سخت به نظر برسد، اما در این مقاله برای شما عزیزان ترفندهای ساده‌ای را بیان کرده‌ایم. پس اگر می‌خواهید مراحل سایه زدن چشم را بدانید، با ما همراه باشید.

مراحل سایه زدن چشم

برای زیباتر شدن آرایش و بهتر دیده شدن رنگ سایه، پیشنهاد می‌کنیم مراحل سایه زدن چشم را به ترتیب زیر انجام دهید:

  • استفاده از پرایمر چشم
  • استفاده از یک رنگ سایه چشم خنثی
  • سایه زدن گوشه‌های خارجی چشم با استفاده از رنگ تیره
  • روشن کردن گوشه‌های داخلی چشم

مراحل سایه زدن چشم

آموزش سایه زدن چشم

برای اینکه پوست پلکتان یکدست شود و رنگ‌های سایه بیشتر نمایان شوند، در اولین گام مقداری پرایمر چشم را به خوبی پشت پلکتان پخش کنید. البته می‌توانید به جای پرایمر، از یک کانسیلر صورت نیز استفاده کنید.

در آموزش سایه زدن چشم ، توصیه می‌کنیم بعد از خشک شدن پرایمر از یک رنگ خنثی برای زیرسازی سایه استفاده کنید و در گام بعدی رنگ سایه چشم مورد نظرتان را پشت پلک پخش نمایید. ابتدا با یک دست، کنار چشم‌ها را کمی به سمت بیرون بکشید و سپس براش را به آرامی پشت پلک بزنید.

آموزش سایه زدن چشم

نحوه سایه زدن چشم باید به شکلی باشد که رنگ‌های روشن برای گوشه داخلی و رنگ‌های تیره‌تر در گوشه خارجی چشم به کار روند. به عبارت دیگر بیشتر سایه در گوشه بیرونی پخش شده و هر چه به سمت داخل می‌آید، از میزان رنگ آن کم می‌شود.

همین کار را برای کشیدن سایه روشن از گوشه داخلی چشم تا وسط پلک انجام دهید. در انتها نقطه اتصال سایه روشن و تیره را در قسمت میانی چشم، محو کنید.

انواع سایه چشم

آموزش محو کردن سایه چشم

محو کردن سایه چشم، کمک می‌کند رنگ‌ها باهم ترکیب شوند، مرزهای میان آن‌ها از بین برود و نتیجه نهایی بسیار طبیعی و زیبا به نظر برسد. برای این کار از براش آرایشی سر گرد استفاده کنید و آن را پشت پلک، با حرکات رفت و برگشتی به آرامی حرکت دهید.

این کار را با ملایمت و بدون وارد کردن فشار به پلک انجام دهید تا باعث ایجاد لکه در آرایش چشم نشود. محو کردن سایه را تا زمانی که هیچ مرزی بین رنگ‌ها باقی نماند ادامه دهید.

نحوه سایه زدن چشم

همچنین بخوانید: انواع مدل سایه چشم

آموزش سایه زدن چشم ساده دخترانه

برای این کار پیشنهاد می‌کنیم از رنگ‌های لایت و ملایم استفاده کنید؛ چرا که رنگ‌های تیره و میکاپ سنگین، سنتان را بیشتر نشان می‌دهند. ابتدا پشت پلک را با یک رنگ روشن بپوشانید و سپس با سایه کرمی یا مایع، یک خط چشم ظریف با رنگ‌های شاد بکشید.

آموزش سایه برای پلک افتاده

نحوه سایه زدن چشم برای پلک‌های افتاده کمی متفاوت است. چرا که افتادگی پلک، کمی چشم‌ها را کوچک‌تر از حالت عادی نشان می‌دهد. علاوه بر این ماندگاری سایه نیز در این مدل چشم کمتر است. پس در اولین مرحله، استفاده از پرایمر را فراموش نکنید.

سایه برای پلک افتاده باید به صورتی اعمال شود که قسمت افتادگی را پوشش دهد و رنگ‌های مات روشن، مانند کرم و شیری این کار را به خوبی انجام می‌دهند. برای گوشه خارجی چشم نیز می‌توانید از رنگ‌های تیره و براق، مانند قهوه‌ای، دودی یا سرمه‌ای استفاده کنید تا چین‌های این قسمت محو شوند.

سایه برای پلک افتاده

در گوشه داخلی چشم‌ها نیز رنگ هم‌خانواده‌ای با تناژ روشن‌تر و ملایم‌تر به کار ببرید. به خاطر داشته باشید که نه تنها در این مدل، بلکه در تمام سبک‌های آرایش، براش را بیش از حد آغشته به سایه نکنید. میزان زیاد سایه باعث کثیف شدن میکاپ و پیرتر به نظر رسیدن چهره می‌شود.

مهم‌ترین اصول سایه زدن چشم چیست؟

برای اینکه آرایش چشم تمیز و زیبایی داشته باشید لازم است اصول سایه زدن چشم را رعایت کنید که ما در این بخش آن‌ها بیان می‌کنیم:

  • قبل از آرایش چشم، ابتدا صورتتان را بشویید و به هبچ عنوان روی پوست چرب یا کثیف آرایش نکنید.
  • قبل از پرایمر، مرطوب کننده یا کرم دور چشم بزنید، این کار کمک می‌کند تا پوست پلک آبرسانی شود و چروک‌های آن دیده نشوند.
  • متناسب با مراسمی که در پیش دارید سایه بزنید؛ پیشنهاد می‌کنیم سایه‌های براق یا تیره را برای مهمانی و عروسی استفاده کنید و برای آرایش روزانه رنگ‌های ملایم‌تری را انتخاب نمایید.
  • سعی کنید سایه زدن را در اولین مرحله میکاپ انجام دهید. در این صورت اگر مقداری از سایه روی پوست زیر چشمتان پخش شود، می‌توانید به راحتی آن را پاک کنید.
  • تناسب بین رنگ‌های سایه را رعایت کنید. برای انتخاب مناسب‌ترین رنگ سایه می‌توانید رنگ چشم، پوست و یا لباستان را در نظر بگیرید.

ترکیب رنگ سایه چشم

برای ترکیب رنگ‌های سایه‌ دو حالت وجود دارد. حالت اول زمانی است که می‌خواهید تنها از یک تناژ رنگ استفاده کنید و حالت دوم زمانی است که تمایل دارید رنگ‌های مکمل را با هم ترکیب کنید و زیبایی و جذابیت بی‌نظیری در چهره‌تان ایجاد نمایید.

مراحل سایه زدن چشم

برای حالت نخست و زدن سایه تک رنگ، ابتدا با یک سایه مات پشت پلکتان را بپوشانید و سپس سایه‌ای شاین‌دار، با تناژ روشن‌تر از زمینه روی آن بزنید.  در نهایت قسمت حلقه بالای پلک را با روشن‌ترین سایه هم‌خانواده با رنگ اولیه، سایه بزنید.

اگر می‌خواهید از دو یا سه رنگ مکمل برای سایه زدن استفاده کنید، کافیست رنگ متوسط را در زمینه، رنگ روشن را در گوشه داخلی و تیره‌ترین رنگ سایه را نیز در گوشه خارجی چشم به کار ببرید.مثلاً دو رنگ قهوه‌ای و طلایی، هارمونی فوق‌العاده‌ای در کنار هم دارند و برای بیشتر رنگ‌های پوست مناسب هستند.

ترکیب کرم و قهوه‌ای نیز یک انتخاب مناسب برای آرایش روزانه است. اما اگر می‌خواهید از رنگ‌های روتین فاصله بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ ترکیب نارنجی و آبی تیره بروید. ابتدا رنگ نارنجی را در تمام قسمت‌های پلک پخش کرده، سپس با یک قلم نازک، سایه آبی کاربنی را در قسمت بن مژه‌ها بکشید.

آبی روشن با تناژ فیروزه‌ای برای گوشه‌های بیرونی و رنگ سبز روشن برای گوشه‌های داخلی چشم، یک ترکیب رنگی شاد است. این ترکیب با تم فانتزی را برای فصل بهار و تابستان پیشنهاد می‌کنیم.

همچنین بخوانید: بهترین رنگ سایه چشم

سایه چشم متناسب با پوست سبزه

برای پوست‌های سبزه و گندمی، رنگ‌های بنفش و طلایی بهترین گزینه هستند. مدل‌های پودری طلایی با دانه‌های درشت، جلوه چشم‌ها را بیشتر می‌کنند. این رنگ مناسب میکاپ‌های مخصوص جشن‌ها و مهمانی هاست.

سایه چشم متناسب با لباس مشکی

زمانی که لباستان مشکی است، بهترین گزینه برای جلوه بیشتر چشم‌ها، استفاده از رنگ‌های تیره و تم دودی و اسموکی است. البته این یک قانون کلی نیست و می‌توانید تم رنگی سایه را با توجه به رنگ طلا، جواهر و اکسسوری‌ها مانند سنگ‌های زینتی گوشواره‌تان ست کنید و یک هارمونی زیبا ایجاد کنید.

چگونه با سایه خط چشم بکشیم؟

معمولاً خط چشم به رنگ مشکی یا قهوه‌ای است. اما برای آرایش‌های تابستانی یا فانتزی، می‌توانید با استفاده از سایه چشم یک خط چشم رنگی بکشید. برای این کار، سایه‌های کرمی مناسب‌تر از نوع پودری هستند؛ چرا که ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

کافیست با استفاده از یک براش بسیار نازک، خطی باریک و دنباله‌دار از گوشه داخلی چشم بکشید و آن را تا گوشه بیرونی چشم امتداد دهید.

سوالات متداول درباره اصول سایه زدن چشم

چشم‌ها از مهم‌ترین بخش‌های صورت هستند که آرایش درست آن‌ها، تاثیر زیادی در جذاب‌تر شدن شما دارد. به همین دلیل ما در این مطلب اصول و نحوه سایه زدن چشم را برای شما عزیزان شرح دادیم. در این بخش نیز برخی از سوالات متداول کاربران را با هم می‌خوانیم:

چگونه سایه چشم دخترانه بزنیم؟

رنگ‌های لایت و ملایم بهترین انتخاب برای سایه چشم دخترانه هستند. این رنگ‌ها را پشت پلک پخش کرده و سپس با سایه کرمی یا مایع، یک خط چشم ظریف بکشید

چگونه باید سایه چشم را محو کرد؟

در این مطلب، روش محو کردن سایه چشم را به طور کامل توضیح دادیم، آن را از دست ندهید.