آموزش دوخت کیف لوازم آرایش با پارچه

آموزش دوخت کیف لوازم آرایش

یکی از پرکاربردترین وسایل برای خانم‌ها، کیف لوازم آرایش بوده که برای نظم و ترتیب دادن به محصولات آرایشی و حمل ساده‌تر آن‌ها، ضروری است. در این مطلب می‌خواهیم به آموزش دوخت کیف لوازم آرایش بپردازیم تا شما عزیزان بتوانید با توجه به سلیقه خودتان، یک کیف ساده و زیبا درست کنید. با ما همراه باشید.

آموزش دوخت کیف لوازم آرایش به روش ساده

نحوه دوخت کیف لوازم آرایش ساده و زیبا بسیار راحت است و برای آن تنها نیاز دارید کمی از اصول اولیه خیاطی را بدانید و مقداری پارچه نیز داشته باشید. البته پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از پارچه‌ای استفاده کنید که برای این کار مناسب باشد و حالت خود را حفظ نماید.

دوخت کیف لوازم آرایش با پارچه و زیپ

برای دوخت کیف لوازم آرایش با پارچه به موارد زیر نیاز دارید:

 • حدود ۴۰ سانتی‌متر پارچه از دو رنگ مختلف
 • زیپ همرنگ با پارچه مورد نظر
 • چرخ خیاطی یا سوزن
 • نخ همرنگ پارچه‌ها
 • سوزن ته‌گرد
 • قیچی
 • اتو

دوخت کیف لوازم آرایش با پارچه

دو مستطیل به ابعاد ۲۴ در ۱۵ سانتی‌متر از پارچه اول و دو مستطیل دیگر به ابعاد ۲۴ در ۱۰ سانتی‌متر از پارچه دوم ببرید. برای داخل کیف نیز دو مستطیل به ابعاد ۲۴ در ۲۵ سانتی‌متر از هر پارچه ببرید. حالا یکی از تکه‌های مستطیل اول را از قسمت پهن‌تر، به مستطیل دوم بدوزید و آن را با اتو کاملاً صاف کنید. این کار را برای دو تکه پارچه دیگر نیز انجام دهید.

اکنون زیپ را روی یکی از قسمت‌ها قرار دهید، پارچه‌ای که برای آستر کیف بریده بودید را روی آن بگذارید و هر سه را با سنجاق به هم وصل کنید. این قسمت را به هم بدوزید تا یک طرف زیپ به آن‌ها متصل شود. برای طرف دیگر کیف نیز همین کار را انجام دهید و فراموش نکنید که در انتهای هر مرحله، پارچه را اتو بزنید.

حالا که دو تکه پارچه به وسیله زیپ به یکدیگر وصل شده‌اند؛ اضلاع دیگر این مستطیل را نیز به وسیله چرخ خیاطی بدوزید. برای دوختن گوشه‌ها، این قسمت را کمی زاویه دهید و بخش‌های اضافی را ببرید تا نتیجه نهایی تمیزتر شود.

در این مرحله، دوخت کیف لوازم آرایش با پارچه به پایان رسیده است و کافیست آن را برگردانید و فاصله باقی‌مانده داخل کیف را نیز با دست بدوزید. شما می‌توانید برای دوختن این کیف از پارچه یک رنگ استفاده کنید و فقط آستر آن را از رنگ دیگری بدوزید. البته ابعاد کیف نیز قابل تغییر است و بستگی به سلیقه خودتان دارد.

نحوه دوخت کیف لوازم آرایش ساده و زیبا

دوخت کیف لوازم آرایشی گرد

برای دوخت کیف لوازم آرایشی گرد به یک زیپ ۳۰ سانتی‌متری و دو تکه پارچه بیضی شکل نیاز دارید که قطر بزرگ آن‌ها ۳۰ و قطر کوچکشان ۲۳ سانتی‌متر باشد. پارچه و آستر را به هم بدوزید و دو سانتی‌متر را برای درز گرفتن آزاد بگذارید.

می‌توانید دور این پارچه را نواردوزی کنید تا نتیجه نهایی زیباتر شود. حالا هر طرف زیپ را جداگانه به آستر بدوزید و در نهایت کیف را برگردانید. در آخرین مرحله نیز قسمت باز را پس‌دوزی کنید و گوشه‌های کیف را با چرخ خیاطی بدوزید. به این ترتیب نحوه دوخت کیف لوازم آرایش ساده و زیبا به پایان می‌رسد.

دوخت کیف لوازم آرایشی گرد

دوخت کیف لوازم آرایش بدون زیپ

برای دوخت کیف لوازم آرایش بدون زیپ ، به پارچه، قیچی، نخ، چرخ خیاطی، اتو و یک قیطان نیاز دارید. سایز این کیف، کاملاً به سلیقه خودتان بستگی دارد؛ اما پیشنهاد ما ابعاد ۲۰ در ۱۵ سانتی‌متر است. ابتدا پارچه را برش بزنید و برای هر قسمت، یک سانتی‌متر اضافه برای جای دوخت در نظر بگیرید.

حالا از ضلع بزرگتر مستطیل، این دو تکه پارچه را به یکدیگر بدوزید. دو نوار ۴ در ۲۰ سانتی‌متری را برش بزنید، لبه‌های آن‌ها را به داخل تا کنید و اتو نمایید. این نوار را در قسمت بالایی کیف بدوزید و دو سر آن را برای رد کردن قیطان آزاد بگذارید.

آموزش دوخت کیف پارچه ای

در آخرین مرحله نیز ابعاد دیگر مستطیل را به یکدیگر بدوزید و کیف را پشت و رو کنید. حالا کیف لوازم آرایشتان آماده شده و با رد کردن قیطان از نواری که در بالای آن قرار دادید، مراحل دوخت کیف لوازم آرایش بدون زیپ کامل خواهد شد.

بهتر است بخوانید:
نکات تهیه کیف لوازم آرایش برای سفر

آموزش دوخت کیف لوازم آرایش رولی

کیف رولی لوازم آرایش، محصولی کاربردی برای قرار دادن براش آرایشی ، کرم، مداد و … است. این وسیله کمک می‌کند تا هنگام سفر بتوانید تمام براش‌های مورد نیازتان را با خود ببرید و به وسایل مورد نیازتان نظم ببخشید.

برای دوخت کیف لوازم آرایش رولی به موارد زیر نیاز دارید:

 • پارچه برای روی کیف به ابعاد ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متر
 • پارچه برای قسمت میانی کیف به ابعاد ۳۰ در ۴۰ سانتی‌متر
 • پارچه برای قسمت داخلی به ابعاد ۱۸ در ۴۰ سانتی‌متر
 • روبان برای رول کردن کیف به طول ۵۰ سانتی‌متر
 • دو تکه لایه چسب به ابعاد ۳۰ در ۴۰ و ۱۸ در ۴۰ سانتی‌متر

دوخت کیف لوازم آرایش رولی

پس از آماده کردن پارچه‌ها و چسباندن لایه چسب به پشت هر تکه پارچه، لبه پارچه ۱۸ در ۴۰ سانتی‌متری را به اندازه یک سانتی‌متر به داخل تا بزنید و بدوزید. حالا به کمک اتو، چند تای عمودی در اندازه‌های مختلف روی آن ایجاد کنید. همین کار را برای تکه بزرگ‌تر هم انجام دهید و قطعه کوچکتر را به وسیله سنجاق روی آن فیکس کنید.

اکنون خط تاها را با چرخ خیاطی بدوزید و در نهایت پارچه رویی را پشت آن قرار دهید. در این مرحله گوشه‌های پارچه را به صورت گرد ببرید تا کار نهایی تمیزتر و زیباتر شود. روبان‌ها را به وسیله سوزن به دو قسمت انتهایی کیف بدوزید تا بتوانید به کمک آن، کیف رولی را ببندید.

در این مرحله دوخت کیف لوازم آرایش رولی به پایان رسیده است و شما با صرف کمترین هزینه، یک کیف کاربردی و زیبا، متناسب با سلیقه خودتان دارید.

بهتر است بخوانید:
لیست کامل لوازم آرایشی عروسی چیست؟

سوالات متداول درباره آموزش دوخت کیف لوازم آرایش

در این مطلب به آموزش دوخت کیف لوازم آرایش در چند مدل مختلف پرداختیم و ساده‌ترین روش‌ها را برای این کار به شما عزیزان آموزش دادیم. در این بخش نیز به برخی از سوالات متداول کاربران پاسخ خواهیم داد:

برای نحوه دوخت کیف لوازم آرایش ساده و زیبا به چه چیزهایی نیاز داریم؟

نحوه دوخت کیف لوازم آرایش ساده و زیبا ، بسیار راحت است و برای آن تنها نیاز دارید کمی از اصول اولیه خیاطی را بدانید و مقداری پارچه نیز داشته باشید.

دوخت کیف لوازم آرایشی گرد چگونه است؟

مراحل این کار را به صورت کامل در این مقاله توضیح داده‌ایم؛ آن را از دست ندهید.