۱۵ روش برای از بین بردن چربی پوست

چربی پوست

پوست‌ها انواع مختلفی دارند، زمانی که غدد چربی زیاد ترشح شوند چربی پوست زیاد و پوست براق می‌شود. کنترل چربی بیش از حد پوست برای افراد دردساز است زیرا این نوع پوست باظاهری چرب و براق و منافذ باز مستعد جوش و آکنه می‌شود و آلودگی به راحتی به آن نفوذ می‌کند و آرایش صورت بر روی آن دوام کمتری دارد. بنابراین مراقبت از پوست چرب و شستشوی روزانه آن و استفاده از محصولات بهداشتی صورت راهکارها و روش‌های مخصوصی دارد تا بتوان با آنها چربی اضافی پوست را از بین برد. ما در ادامه می‌خواهیم به ۱۵ روش از روش‌های از بین بردن چربی پوست اشاره کنیم.

پوست چرب چه پوستی است؟

پوست چرب چه پوستی است؟

پوست به طور طبیعی به چربی و روغن نیاز دارد. این چربی طبیعی پوست که به آن سبوم گفته می‌شود، از غده‌های چربی زیر پوست ترشح می‌شود و با میزان ترشح آن پوست به سه دسته خشک و مختلط و چرب تقسیم می‌شود. زمانی که غده‌های چربی فعال شوند و بیش از حد سبوم در پوست ترشح کنند، پوست چرب می‌شود. با متصل شدن فولیکول‌های پوست به این سلول‌های چربی جوش و آکنه ایجاد می‌شود که ظاهر صورت را زشت می‌کند. این عوامل موجب مسدود شدن منافذ پوست و در نتیجه مانع تنفس روزنه‌های پوست می‌شوند که در نهایت ظاهری براق و درخشان را برای پوست ایجاد می‌کند. پوست چرب با ظاهر براق و چربی زیاد اصلا برای آرایش کردن مناسب نیست و آرایش سریع روی آن خراب می‌شود. عوامل زیادی از قبیل عوامل ژنتیکی، هورمون‌ها، رژیم غذایی، استرس و استفاده بعضی از داروها می‌توانند علت چرب شدن پوست باشند. معمولا پوست چرب ضخیم‌تر از پوست خشک و در نتیجه مقاوم‌تر است و کمتر دچار چین و چروک می‌شود اما بخاطر منافذ زیاد باز و بزرگی که در سطح پوست هستند گرد و غبار و آلودگی‌ها را بیشتر جذب خود می‌کند و پوست چرب نیاز دارد که چندبار در روز شسته شود، زیرا بیشتر کثیف می‌شود.

علائم داشتن پوست چرب

  • براق بودن پوست
  • چرب شدن سریع پوست بعد از شستشو
  • چرب‌تر شدن پوست در آخر شب
  • دوام نداشتن آرایش بر روی پوست
  • داشتن جوش‌های سرسیاه یا قرمز و التهابی و انواع آکنه
  • داشتن منافذ بزرگ بر روی بینی، چانه و پیشانی

علل داشتن پوست چرب

زیاد شستن صورت، اگر برای از بین بردن چربی اضافی، پوست را بیش از حد می‌شویید در واقع پوست را تحریک می‌کنید تا برای جبران، چربی اضافی تولید کند.

استفاده از محصولات مراقبتی سنگین برای پوست، اگر پوستی دارید که مستعد جوش است باید از محصولاتی استفاده کنید که بدون چربی هستند و اصطلاح غیرکومدون زا  (non-comedogenic)بر روJی آنها درج شده باشد. زیرا این محصولات سبک‌تر هستند و محصولات سنگین با پایه چرب‌تر برای پوست‌های خشک مناسب‌اند.

همچنین بخوانید: روتین مراقبت از پوست چیست

تشنه ماندن پوست، به میزان کافی آب ننوشیدن و استفاده نکردن از مرطوب کننده باعث می‌شود که پوست برای جبران این فقدان رطوبت چربی اضافی تولید کند. استرس داشتن، استرس موجب می‌شود بدن کورتیزول ترشح کند و این ماده علاوه‌بر کاهش استرس باعث می‌شود پوست چربی اضافی تولید کند.

علاوه‌بر این موارد عامل‌هایی مانند میزان هورمون های بدن، وراثت، بارداری، داروها، آب و هوا، قاعدگی، کم خوابی و رژیم‌های غذایی هم می‌توانند از علل ایجاد چربی اضافی پوست باشند.

علل داشتن پوست چرب

درمان پوست چرب

همانطور که اشاره کردیم عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد پوست چرب و چربی پوست شوند که ژنتیک در این موضوع نقش مهمتری را برعهده دارد. بنابراین برای داشتن پوستی چرب اما زیباتر باید راه‌های مراقبت و روش‌های از بین بردن چربی اضافی را بدانید، در ادامه ۱۵ روش از بین بردن چربی پوست را به شما معرفی می‌کنیم:

تمیز نگه داشتن پوست با شوینده‌های غیرصابونی

هرچه پوست تمیزتر باشد کنترل چربی آن راحت‌تر خواهد بود. بنابراین سعی کنید همیشه پوست خود را تمیز نگه دارید و روزی دوبار با پاک کننده های صورت غیرصابونی ملایم و حاوی آبرسان سطح آن را شستشو دهید. فراموش نکنید که بعد از ورزش کردن حتما صورت خود را بشویید تا از عرق تمیز شود. برای پاک کردن آرایش مطمئن شوید که پوست از مواد آرایشی تمیز شده باشد و فقط از دستمال‌های آرایشی یا لوسیون برای این کار استفاده نکنید لازم است بعد از استفاده آنها حتما صورت خود را با آب گرم شستشو دهید.

خشک کردن صورت با حوله تمیز

بعد از شستشو برای خشک کردن صورت از حوله یا دستمال تمیز استفاده کنید تا باکتری‌های موجود در حوله موجب چرب شدن پوست نشوند. بعد از خشک کردن حتما از کرم مرطوب کننده‌ فاقد چربی استفاده کنید.

استفاده از کرم ضدآفتاب

برای کنترل چربی پوست حتما باید هنگامی که در معرض نور آفتاب قرار دارید از کرم ضدآفتاب مخصوص پوست‌های چرب استفاده کنید.

تمیز نگه داشتن مو

چربی که از پوست سر خارج می‌شود می‌تواند از طریق تماس مو با صورت به پوست صورت منتقل شود. بنابراین هم همیشه سعی کنید که موهای خود را تمیز نگه دارید و نگذارید چرب شود و هم با گیره جمع کنید تا از پوست صورت دور باشند.

عدم استفاده از مواد تحریک کننده پوست

نام بردن اسامی این مواد غیرممکن است و شما خودتان باید با آزمون و خطا متوجه شوید که کدام محصولاتی که استفاده می‌کنید موجب می‌شوند پوست‍تان بیشتر تحریک و با ترشح چربی بیشتر دچار جوش و آکنه شود.

رژیم غذایی مناسب

بعضی از خوراکی‌ها مانند محصولات لبنی به خاطر لاکتوز باعث می‌شوند که پوست بیشتر چرب شود بنابراین باید بر اثر تجربه غذاهایی که موجب تشدید چربی پوست شما می‌شوند را بشناسید و آنها را در رژیم غذایی خود قرار ندهید. توجه داشته باشید که حتما از سبزیجات استفاده کنید.

کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها

غذاهایی مانند نان و برنج و پاستا حاوی کربوهیدرات هستند و باعث چرب شدن پوست و ایجاد جوش می‌شوند بنابراین مصرف آنها و مواد قندی و غذاهای پرچرب را کم کنید و میوه و سبزی را جایگزین آنها کنید.

مصرف داروها

مصرف بعضی داروها مخصوصا داروهای ضدبارداری موجب افزایش چربی پوست می‌شوند بنابراین اگر مجبور به استفاده از این دسته داروها شدید با مشورت پزشک خود چربی پوست خود را با یکی از روش‌های اشاره شده کنترل کنید.

استفاده از ماسک‌های مرطوب کننده و اسکراب و ماسک‌های طبیعی

برای از بین بردن و کنترل چربی پوست می‌توانید از ماسک‌های مرطوب کننده و اسکراب و انواع میوه‌ها استفاده کنید و حتی برای شفافیت بیشتر پوست خود از انواع میوه‌ها به عنوان ماسک استفاده کنید.

تغییر سبک زندگی

اگر چربی پوست شما علت ژنتیکی و وراثتی داشته باشد بهترین روش برای از بین بردن چربی پوست تغییر سبک زندگی و سالم زندگی کردن است. شما می‌توانید با تنظیم ساعات خواب و ورزش کردن و استفاده نکردن از دخانیات و مشروبات الکلی و کم کردن استرس چربی پوست خود را کنترل کرده و پوستی لطیف و بدون جوش برای خود ایجاد کنید.

استفاده از تونر

برای از بین بردن چربی و آلودگی‌های پوست چرب می‌توانید روزانه از یک تونر بدون الکل برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: اسکراب صورت برای چیست

استفاده از نمک دریایی

استفاده هفته‌ای یکبار از نمک دریایی می‌تواند در درمان چربی بیش از حد پوست موثر باشد. به این صورت که یک قاشق چایخوری نمک دریا را با آب مخلوط کرده و روی پوست بزنید و بعد از ۱۰ دقیقه با آب گرم بشویید.

استفاده از داروهای گیاهی

استفاده از مواد گیاهی و داروهای گیاهی برای کنترل چربی پوست می‌تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. از جمله این مواد عبارتند از: روغن تخم کتان، شیر همراه با لیموترش، رازیانه، همیشه بهار، مریم ‌گلی، بابونه، اسطوخودوس و برگ شمعدانی. طریقه مصرف هرکدام از این موارد می‌تواند به صورت خوراکی، مصرف موضعی و یا بخور باشد.

ورزش کردن

ورزش کردن می‌تواند یکی از راه‌های مراقبت از پوست باشد که با افزایش جریان خون در پوست موجب تغذیه و پاکسازی پوست می‌شود و باعث کنترل چربی اضافی خواهد شد.

مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها

برای کنترل چربی پوست خود و از بین بردن چربی اضافی پوست می‌توانید تحت نظر پزشک خود از انواع مکمل‌های ویتامین ب- کمپلکس، ویتامین A، ویتامین C، روی و ویتامین E و مولتی ویتامین استفاده کنید.

مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها

فروشگاه اینترنتی الانزا

فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی الانزا یکی از معتبرترین ارائه دهندگان معتبر انواع محصولات مراقبتی از پوست است. شما می‌توانید از طریق مطالب منتشر شده در مجله اینترنتی الانزا با نوع پوست خود و انواع روش‌های مراقبت از آن آشنا شوید و محصولات مورد نیاز و متناسب با پوست خود را با اطمینان خاطر از اصالت کالا از الانزا سفارش دهید.