هر آنچه باید درباره رنگ کردن مو در دوران قاعدگی بدانید

رنگ کردن مو در دوران قاعدگی

اینکه رنگ کردن مو در دوران قاعدگی ممکن است یا خیر، سوالیست که تقریبا برای همه خانم‌ها مطرح می‌شود. در پاسخ به این سوال باید گفت، از آنجایی که در پریود تغییرات هورمونی و جسمی زیادی در بدن هر خانم اتفاق می‌افتد، واکنش‌های بدن نیز بسیار دگرگون شده و دیگر مانند روزهای سابق نیستند. به همین دلیل ممکن است رنگ پذیری مو در پریودی به درستی انجام نشود.

در ادامه اطلاعات کامل و جامعی را درباره رنگ مو در این دوران برای شما شرح داده‌ایم تا شاید پاسخی برای این دسته از سوالات شما باشد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

تاثیرات دوران قاعدگی بر بدن زنان چیست؟

در هنگام تولد یک دختر از همان ابتدای شروع زندگی، صدها تخمک در حالت غیر فعال در تخمدان ها مستقر هستند تا در زمان مناسب شروع به فعالیت کرده و به وظیفه خود عمل کنند. این تخمک‌ها تا زمان بلوغ جسمی دختران غیرفعال بوده و پس از رسیدن به سن بلوغ، هر ماه در یک زمان مشخص رها شده و چرخه قاعدگی را، پدید می‌آورند.

رنگ مو در پریودی

اکثرا افراد معتقدند که با شروع قاعدگی کارهایی مانند آرایش، اصلاح، اپیلاسیون و حتی رنگ کردن مو صحیح نیست و نباید این کارها در پریودی انجام شوند. در این قسمت سعی شده تا بهترین زمان برای رنگ کردن مو و به طور کل درست بودن یا نبودن این تفکرات برای شما عزیزان شرح داده شود.

رنگ کردن مو سر در زمان قاعدگی

تاثیر رنگ کردن مو سر در زمان قاعدگی برای هر خانمی یک شکل نیست و به همین نمی‌توان به طور قطعی گفت که نباید انجام شود یا بالعکس. اما به صورت کلی، واضح است که به دلیل بهم ریختگی هورمونی و تغییر در سیستم واکنشی بدن هر خانم، امکان دارد عملکرد رنگ مو در پریودی بر روی موها به درستی انجام نشده و رنگ کاملا روی موها باز نشود.

از سوی دیگر، تعداد اندکی از خانم‌ها هستند که معتقدند رنگ پذیری مو در پریودی بیشتر است و حتی موهای آن‌ها در این زمان راحت‌تر رنگ باز می‌کند، یا اصطلاحا رنگ می‌گیرد. با این حساب باز متوجه می‌شویم که واکنش هر بدن در چرخه قاعدگی متفاوت بوده و نمی‌شود یک نتیجه یکسان را برای همه بانوان انتظار داشت.

اما مطابق آنچه تجربه و آمار نشان می‌دهد اغلب خانم‌هایی که در این دوره تصمیم به روشن‌تر کردن موهای خود گرفته‌اند و از رنگ نهایی راضی نیستند؛ چرا که پوشش آن، بخصوص بر روی موهای سفیدشان مناسب نبوده است. بنابراین رنگ کردن مو در دوران قاعدگی عموما مناسب نبوده و فقط باعث آسیب رساندن به ساقه و ریشه موهای شما می‌شود.

بهترین زمان برای رنگ کردن مو

همچنین بخوانید: رنگ موی سه صفر چیست

بهترین زمان برای رنگ کردن مو در قاعدگی

این سوال که از روز چندم پریود میشه مو رنگ کرد دغدغه بسیاری از خانم‌هاست. اما همانطور که در قسمت قبل گفته شد، واکنش بدن هر خانمی با دیگران متفاوت است، بنابراین حتی ممکن است رنگ کردن مو سر در پریودی برای شما مناسب باشد و یا بالعکس فقط باعث آسیب به موهای شما بشود.

اما نکته‌ قابل توجه این است که هر چه به پایان زمان قاعدگی نزدیک‌تر می‌شوید، هورمون‌های بدن به سمت منظم شدن پیش رفته و به حالت قبلی خود باز می‌گردند. به همین دلیل ممکن است نتیجه رنگ مو در پریودی میان روزهای اول با روزهای آخر اندکی تفاوت داشته باشد؛ که این کار نیز نیاز به آزمون خطا داشته و نمی‌شود انجام آن را برای همه خانم‌ها، توصیه کرد.

خرید رنگ مو

دلایل عدم رنگ پذیری مو در پریودی

همانطور که گفته شد نتیجه رنگ کردن مو در دوران قاعدگی برای همه افراد یکسان نیست، اما آنچه مسلم می‌باشد این است که، عموم خانم‌ها در این زمان برای رنگ کردن موی خود به مشکل برخورده و نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند. این اتفاق دلیل‌های متفاوتی دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

  • هنگام قاعدگی، غدد چربی فعال‌تر از هر زمانی هستند و موها بیشتر چرب می‌شوند که این موضوع می‌تواند در نحوه رنگ گرفتن مو اختلال ایجاد کند.
  • از آنجایی که دوره پریودی تأثیر قابل توجهی بر هورمون‌ها دارد، این تاثیرات بر تمامی سلول‌های بدن نیز منعکس می‌شود. همچنین این تغییرات هورمونی بر ملانین، که مسئول رنگدانه‌های طبیعی مو است نیز، تأثیر می‌گذارند.
  • همچنین پریود بر گردش خون، متابولیسم و تنظیم حرارت بدن نیز تأثیر می‌گذارد. بنابراین با پایین آمدن دمای پوست سر، رنگ ممکن است به اندازه کافی گرم نشود و در نتیجه رنگ موها تغییر نمی‌کند.
  • یکی دیگر از دلایل رنگ نگرفتن موها در زمان پریودی تغییرات هورمونی است که باعث خون رسانی ناکافی به پوست سر می‌شوند.

رنگ پذیری مو در پریودی

بهترین زمان رنگ مو

بهترین زمان برای رنگ کردن موها، دقیقا پس از به پایان رسیدن دوره پریودی و پیش از تخمک گذاری می‌باشد. چرا که در این زمان، عملکرد هورمون‌ها و غدد چربی به حالت عادی خود باز می‌گردد و هیچ چیز وضعیت سلامت موهای شما را تهدید نخواهد کرد.

پیش از شروع دوران قاعدگی نیز می‌توان رنگ کردن مو را انجام داد، اما به دلیل شروع تولید فعال پروژسترون و به صورت کلی آغاز تغییرات هورمونی بدن، احتمال نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

همچنین بخوانید: مراقبت بعد از رنگ مو

سوالات متداول درباره رنگ کردن مو سر در دوران قاعدگی

چگونه رنگ کردن مو در دوران قاعدگی یکی از دغدغه‌های بانوان است که ممکن است برای هر خانمی پیش آمده باشد. در این قسمت سعی شده تا به متداول‌ترین پرسش‌ها در این زمینه پاسخ داده شود. شما عزیزان نیز می‌توانید سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح فرمایید و منتظر پاسخ کارشناسان الانزا باشید.

از روز چندم پریود میشه مو رنگ کرد ؟

روزهای پایانی دوران قاعدگی بیشتر برای رنگ کردن مو مناسب هستند اما این نکته در مورد تمام خانم‌ها صدق نمی‌کند.

بهترین زمان برای رنگ کردن مو کی می‌باشد؟

به صورت کلی پس از پایان قاعدگی و پیش از شروع تخمک گذاری را می‌شود بهترین زمان برای رنگ کردن مو دانست.