عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کدام‌اند؟

عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان علاوه بر تاثیری که در زیبایی لبخند و صورت شما دارد، باعث سلامت ماندن دندان‌ها و اعضا داخلی بدن شما نیز می‌شود. زیرا در بعضی مواقع عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان تنها به خراب شدن دندان‌ها یا بوی بد دهان محدود نمی‌شود.

بله درست متوجه شدید! عواقبت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان گاهی می‌تواند موجب مشکلاتی جبران ناپذیر برای معده، قلب، روده و حتی غدد هورمونی بدن شود. از این رو در این مطلب سعی کرده‌ایم شما را با اهمیت و ضرورت مراقبت از دندان‌هایتان و عواقبی که در صورت سهل انگاری گریبان‌گیر شما خواهد شد، آشنا کنیم. پس همراه ما باشید.

تعریف بهداشت دهان و دندان

متاسفانه برخی افراد تعریف بهداشت دهان و دندان را تنها در رسیدگی به دندان‌ها از طریق مسواک زدن می‌دانند. این درحالیست که استفاده از مسواک تنها سبب تمیز کردن و برداشتن پلاک‌های میکروبی که بر روی سطح دندان‌ها هستند، می‌شود.

توجه داشته باشید که بر اساس تعریف کلی بهداشت دهان و دندان، حتی در صورت استفاده از بهترین مارک مسواک ، اگر مراحل پاکسازی و مراقبت از دندان‌ها در همین مرحله قطع شود، دهان شما همچنان دارای آلودگی‌هایی است که سلامتی و بهداشت بدن شما را تهدید می‌کنند.

تعریف بهداشت دهان و دندان

بنابراین تنها شما عزیزان تنها زمانی می‌توانید از پاکیزگی کامل دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنید که تمامی مراحل پاکسازی دهان مانند نخ دندان کشیدن و برداشتن پلاک‌های آلوده از روی زبان و لثه‌هایتان را با دقت انجام دهید. پس از مدتی که این کارها را به صورت مداوم انجام دهید، از نتیجه کار پی به معنای واقعی اهمیت بهداشت دهان و دندان خواهید برد.

اهمیت بهداشت دهان و دندان

گاهی افراد زمانی متوجه اهمیت بهداشت دهان و دندان می‌شوند که ممکن است کمی دیر باشد و به عفونت‌های لثه‌ای و مشکلات دندانی، مانند پوسیدگی دچار شوند. اما نکته اینجاست که عفونت‌های مربوط به لثه‌ها و دندان‌ها، به دهان محدود نشده و ممکن است از طریق خون، به قسمت‌های دیگر بدن مانند قلب برسند و باعث آسیب دیدگی سایر اعضا بدن نیز بشوند.

بهتر است بخوانید:
مسواک زدن صحیح چگونه است؟

بنابراین در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، قطعاً علاوه بر مشکلات ذکر شده بیماری‌های بسیاری تمام بدن شما را فرا خواهد گرفت. شاید برای شما سوال شود که این بیماری‌ها و مشکلات کدام‌اند که در ادامه برای پاسخ به این سوال، تمامی عواقب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان برای شما شرح داده شده‌است.

اهمیت بهداشت دهان و دندان

عواقب و عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان چیست؟

تمامی دندان پزشکان و متخصصان، توصیه می‌کنند مدت زمانی از روز، به پاکسازی دهان و دندان از انواع آلودگی‌ها اختصاص داده شود. اما متاسفانه برخی افراد علارغم تذکرهای فراوان به دلیل خستگی بیش از حد، دیر رسیدن به منزل یا رسیدگی به مشغله‌هایشان، این کار را به درستی انجام نمی‌دهند و درگیر عواقب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌شوند.

عواقب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان گاهی در طولانی مدت مشخص می‌شوند که دیگر کار از کار گذشته‌است و فرصت جبرانی برای این عوارض نیست. شاید برای شما سوال مطرح شود این عواقبت و عوارض چه هستند که برای دانستن پاسخ این پرسش، توصیه می‌شود خواندن ادامه مطلب را از دست ندهید.

برخی عوارض و عواقب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان عبارتند از :

بیماری‌های قلبی و عروقی

یکی از مهم‌ترین عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، افزایش ۲۸ درصدی امکان ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی است. زیرا در صورت پاکسازی نکردن دهان و دندان از انواع آلودگی‌ها، باکتری‌های مضر موجود در آن‌ها که سبب تورم و التهاب لثه هستند از طریق دهان وارد جریان خون خواهند شد.

سپس زمانی که این باکتری‌ها از طریق خون به قلب می‌رسند، به مناطق آسیب دیده قلب متصل شده و باعث التهاب عروق آن می‌شوند. همچنین ممکن است این باکتری‌ها با آلوده کردن پوشش داخلی قلب بیماری آندوکاریت را نیز ایجاد کنند.

اهمیت بهداشت دهان و دندان

عفونت‌های تنفسی

یکی دیگر از عواقبت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ابتلا به مشکلات تنفسی می‌باشد. زیرا باکتری‌هایی که در اثر پوسیدگی دندان‌ها یا عفونت لثه در دهان وجود دارند، می‌توانند از طریق جریان خون یا تنفس وارد ریه‌ها شوند و حجم بالای این باکتری‌ها ممکن است مشکلاتی مانند ذات الریه، برونشیت حد و سایر عفونت‌ها را به وجود آورند.

افراد سیگاری، سالمندان و افراد دارای بیماری‌ها زمینه‌ای بیشتر در معرض عفونت‌های تنفسی قرار دارند. بنابراین به این افراد توصیه می‌شود علاوه بر خرید خمیر دندان متناسب با نیازشان، چکاب‌های دندانپزشکی خود را نیز جدی بگیرند.

دیابت

بر اساس تحقیقات صورت گرفته بیش از ۳۰ درصد افراد دیابتی به مشکل عفونت لثه دچار می‌شوند و در مقابل این بیماری می‌تواند کنترل دیابت را دشوارتر کند. به همین سبب جدی گرفتن اهمیت بهداشت دهان و دندان برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، نقش پررنگ‌تری دارد.

بهتر است بخوانید:
بهترین مارک دهان شویه خارجی و ایرانی

ناباروری

ناباروری در خانم‌ها می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد اما نتایج تخصص نشان می‌دهد بانوانی که بهداشت دهان و دندان‌های خود را جدی می‌گیرند، به طور متوسط کمتر امکان ابتلا به ناباوری را دارند. از این رو می‌توان گفت که استفاده از مسواک و خمیر دندان و به صورت کلی توجه به بهداشت دهان، همانند استفاده از ژل بهداشتی بانوان در سلامت رحم موثر است.

سرطان

یکی از خطرناک‌ترین عواقبت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سرطان است. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که باکتری‌های موجود در دهان به استخوان‌ها درون فک و دندان حمله می‌کنند و بدین وسیله موجبات ایجاد سرطان را ایجاد می‌کنند.

عواقب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

بیماری کلیوی

عفونت و وجود باکتری در بدن یکی از دلایل موثر بر ایجاد بیماری‌های کلیوی است. به همین سبب کسانی که عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را جدی نمی‌گیرند و نسبت به پاکسازی دهان خود اقدام نمی‌کنند، بسیار بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی قرار دارند.

روماتیسم مفصلی

باکتری‌های موجود در دهان، می‌توانند التهابات بدن را افزایش دهند. بنابراین در صورت عدم توجه به پاکسازی دهان و دندان‌ها این باکتری‌ها از طریق خون و معده جذب بدن می‌شوند و سبب به التهابات و روماتیسم مفصلی خواهد شد.

سوالات متداول درباره عوارض بهداشت دهان و دندان

اهمیت بهداشت دهان و دندان تقریباً بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما برخی افراد ممکن است درباره عوارضی که عدم رعایت پاکسازی دهان برای آن‌ها به دنبال دارد سوالاتی داشته باشند که در این قسمت به برخی از آن‌ها پاسخ داده شده‌است.

تعریف بهداشت دهان و دهان چیست؟

رعایت بهداشت دهان و دندان یعنی شما دهان و دندان‌هایتان را به وسیله مسواک، نخ دندان و سایر محصولات مربوطه به صورت روزانه از انواع باکتری‌ها پاکسازی کنید.

عوارض عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کدام‌اند؟

عوارضی که بدن را در صورت عدم پاکسازی دهان و دندان‌ها درگیر خود می‌کند، علاوه بر دهان سایر اعضا بدن را نیز درگیر می‌کند. برای اطلاع بیشتر پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.