برای روشن کردن مو بدون دکلره چه کنیم؟

روشن کردن مو بدون دکلره

روشن کردن مو بدون دکلره دغدغه بسیاری از خانم‌هایی است که به رنگ مو روشن علاقه دارند و در عین حال نمی‌خواهند آسیبی نیز به موهایشان وارد شود. همانطور که می‌دانید دکلره کردن موها ممکن است باعث خشکی، کشسان شدن و حتی سوختن آن‌ها شود.

بنابراین اگر موهای نازک، ضعیف یا آسیب دیده‌ای دارید بهتر است روش دیگری را برای روشن کردن موهایتان انتخاب نمایید. در این مقاله می‌خواهیم درباره انواع رنگ مو بدون دکلره با شما عزیزان صحبت کنیم و روش‌های روشن کردن مو بدون دکلره را برایتان توضیح دهیم.

آسیب‌ها و معایب دکلره کردن مو

برای داشتن رنگ موی روشن نیاز است که موهای طبیعی شما به رنگ پایه روشنی برسد تا بتوانید با رنگساژ، رنگ مورد نظر را روی آن‌ها خود ایجاد کنید. یکی از راهکارهای رایج برای رساندن رنگ مو به پایه، دکلره کردن آن‌ها است. اما اگر این کار با دقت و توسط آرایشگران ماهر و با تجربه انجام نشود، موها را دچار آسیب‌های جدی خواهد کرد.

برخی معایب دکلره کردن موها به شرح زیر هستند:

 • حساس کردن مو
 • خشکی و وز شدن موها
 • ایجاد تاول و زخم در پوست سر
 • آسیب دیدگی شدید کوتیکول‌های مو
 • نفوذ دکلره به ریشه مو و تغییر حالت موها

رنگ مو بدون دکلره

البته این موارد آسیب‌هایی بودند که به طور معمول ممکن است برای همه افرادی که از دکلره استفاده می‌کنند پیش بیایند؛ اما اگر دکلره توسط افراد مبتدی انجام شود، آسیب‌های جدی‌تری موهای شما را تهدید خواهند کرد. به عنوان مثال ممکن است در موهای نازک، پس از دکلره شاهد سوختن و ریزش موی شدید باشید.

روشن کردن مو بدون دکلره

با توجه به عوارضی که در بالا بیان کردیم، برخی افراد به دنبال یک رنگ مو بدون دکلره هستند که در عین ایجاد تغییرات زیاد و روشن شدن مو، با عوارض دکلره نیز روبه‌رو نشوند. در ادامه چند روش مختلف را برای این کار بیان می‌کنیم.

پایه ۸ دکلره با روش چهار مرحله‌ای

یکی از روش‌های به پایه رساندن مو بدون دکلره ، فرمول ۴ مرحله‌ای رنگ است که در ادامه مراحل انجام آن را توضیح می‌دهیم. البته قبل از شروع این کار باید توجه کنید که این روش فقط برای موهای یکرنگ و یکدست کاربرد دارد. پس اگر موهایتان دو رنگ بوده و ریشه‌ها تیره‌تر هستند، قبل از انجام آن موها را یکدست کنید.

مزایای روش ۴ مرحله‌ای برای روشن کردن مو بدون دکلره عبارتند از:

 • عدم ایجاد حساسیت پوستی
 • عدم سوزاندن آسیب رسیدن به مو
 • بدون ایجاد تغییر حالت در موها بعد از ۴ دوره رنگ مو
بهتر است بخوانید:
رنگ موی سه صفر چیست؟

مرحله اول: استفاده از رنگ مو سه صفر

برای رسیدن به رنگ موی روشن بدون دکلره ، لازم است کارهای زیر را با دقت انجام دهید تا موهایتان آسیبی نبینند و در عین حال نتیجه ایده‌آلی را کسب کنید.

 1. با توجه به حجم و بلندی موهایتان، مقدار مناسبی از رنگ مو سه صفر را در ظرف بریزید.
 2. دو برابر میزان رنگ، اکسیدان ۱۲ درصد به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که مخلوط به دست آمده بیش از حد غلیظ یا رقیق نباشد.
 3. رنگ کردن موها را از پشت سر آغاز کرده و جلوی سر را به فاصله دوسانتی ‌متری از ریشه موها در آخر کار رنگ بگذارید؛ زیرا این نواحی زودتر رنگ باز می‌کنند.
 4. بعد از رسیدن رنگ مو به پایه ۶ و یکدست شدن رنگ موها، می‌توانید آن‌ها را بشویید. در این مرحله نگران زردی یا نارنجی شدن رنگ موهای خود نباشید زیرا موقتی است.

پایه ۸ دکلره

مرحله دوم: استفاده از روشن‌ترین رنگ سری S

برای آسیب ندیدن موها و پوست سر در پروسه رنگ موی بدون دکلره ، اجازه دهید دو روز از مرحله اول بگذرد و سپس به سراغ ادامه کار بروید. در این مرحله روشن‌ترین رنگ سری S را با اکسیدان مو ۱۲ درصد ترکیب کرده، روی موها قرار دهید و پس از گذشت یک ساعت آن‌ها را بشویید.

توجه داشته باشید که این مراحل را نباید در زمان عادت ماهانه روی موهای خود انجام دهید؛ زیرا در این دوره بدن ضعیف‌تر و حساس‌تر است و رنگ‌پذیری موها هم تا حد قابل توجهی کم می‌شود.

رنگ موی روشن بدون دکلره

مرحله سوم: انجام رنگساژ اولیه

مجدداً دو روز صبر کنید و به موها استراحت بدهید سپس رنگساژ اولیه را طبق اصول زیر آغاز کنید:

 1. مقدار مساوی از رنگ موی C8 و M10 را باهم ترکیب کنید.
 2. مقدار بسیار کمی از واریاسیون بنفش یا صورتی به آن اضافه کنید تا نتیجه نهایی زیباتر شود.
 3. مانند مرحله قبل از پشت سر و ساقه مو، از فاصله ۲ سانتی‌متری ریشه، شروع به رنگ گذاشتن کنید.
 4. موهایتان را بشویید و نرم کننده مو بزنید.
 5. در پایان این مرحله موهایتان خوش‌رنگ اما تیره هستند؛ ولی نگران نباشید، یک مرحله دیگر باقی مانده است.

رنگ مو جدید بدون دکلره

مرحله چهارم: انجام رنگساژ ثانویه

برای اینکه رنگ مو جدید بدون دکلره آسیبی به موهایتان نزند، دو روز دیگر صبر کنید و سپس به سراغ مرحله آخر بروید. در این مرحله به ترکیبات زیر نیاز دارید:

 • ۲/۳ تیوپ رنگ موی M10
 • ۱/۳ تیوپ رنگ موی C8
 • واریاسیون صورتی
 • اکسیدان

این مواد را با هم ترکیب کرده و روی موهایتان قرار دهید. پس از گذشت مدت زمان لازم، موها را چند بار در حمام بشویید تا تیرگی آن‌ها از بین برود و زردی یا قرمزی در رنگ آن دیده نشود.

با این روش شما به پایه ۸ دکلره می‌رسید و موهایی خوش‌رنگ و در عین حال بدون آسیب خواهید داشت. البته توجه کنید که در پایان هر مرحله، پس از شستشوی موها حتماً از ماسک مو استفاده کنید تا دچار خشکی بیش از حد نشوند.

بهتر است بخوانید:
رنگساژ چیست و چگونه انجام میشود؟

روش‌های دیگر برای رنگ مو بدون دکلره

برای به پایه رساندن مو بدون دکلره می‌توانید از دو روش دیگر هم استفاده کنید که در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم.

روش اول استفاده از مواد طبیعی مانند حنا، بابونه، آبلیمو، دارچین و قهوه است که موجب روشن‌تر شدن موها می‌شوند. اما باید بدانید که با این ترکیبات نمی‌توانید موها را به پایه ۸ دکلره برسانید، تنها در رنگ موی مشکی طبیعی چند درجه تغییر را احساس خواهید کرد.

روش دوم برای به پایه رساندن مو بدون دکلره ، استفاده از آب اکسیژنه است. البته در این روش احتمال آسیب به موها یا ایجاد یک نتیجه غیر طبیعی وجود دارد و به همین دلیل آب اکسیژنه باید توسط افراد حرفه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

به پایه رساندن مو بدون دکلره

سوالات متداول درباره رنگ موی روشن بدون دکلره

از آنجا که دکلره کردن مو آسیب زیادی به بافت موها وارد می‌کند، اغلب افراد تمایل دارند که برای روشن کردن موهایشان از رنگ مو بدون دکلره استفاده کنند اما ممکن است برای آن‌ها در این زمینه سوالاتی مطرح شود که در این بخش به پرکاربردترین آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

آیا روشن کردن مو بدون دکلره ممکن است؟

بله برای روشن کردن موها بدون دکلره روش‌ها زیادی وجود دارد که برای شناخت آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

چگونه با رنگ مو به پایه ۸ دکلره برسیم؟

برای رساندن مو به پایه ۸ روش‌های بسیاری وجود دارد، از جمله روش ۴ مرحله‌ای که در این مقاله توضیح داده شده است.