رنگساژ چیست و چگونه انجام میشود؟

رنگساژ چیست و چگونه انجام میشود

آیا می‌دانید رنگساژ چیست و چگونه انجام می‌شود ؟ در واقع این روش، راهکاری ساده و سریع برای رفع کدری و زردی موها پس از هایلایت یا مش کردن موها است. در این مقاله می‌خواهیم درباره رنگساژ کردن موها با شما صحبت کنیم و نحوه انجام این کار را توضیح دهیم؛ با ما همراه باشید.

رنگساژ مو چیست؟

در پاسخ به این سوال که رنگساژ مو چیست باید بگوییم که رنگساژ یک رنگ موی ضعیف شده است که با آب ترکیب می‌‌شود و روی موهای دکلره شده قرار می‌گیرد. با این کار می‌توانید موها را مثل روز اول براق و زیبا کنید؛ البته به شرطی که موهایتان دارای پایه رنگی روشن باشد.

در واقع رنگساژ همان ترمیم مجدد رنگ مو است، با این تفاوت که فرمول ضعیفی دارد و استفاده از آن آسیب‌های کمتری نسبت به رنگ مو خواهد داشت. همچنین می‌توانید به کمک رنگساژ، هر از گاهی در رنگ موهایتان تنوع ایجاد کنید.

رنگساژ مو چیست

فرق رنگساژ با رنگ مو

مهم‌ترین کاربرد رنگساژ، تمدید و احیای موهای هایلایت، آمبره، سامبره و بالیاژ شده است؛ چرا که در این مدل‌ها نیازی به ترمیم رنگ ریشه نیست. در این بخش مهم‌ترین موارد فرق رنگساژ با رنگ مو را بیان می‌کنیم:

 • رنگساژ با ترکیب آب و اکسیدان درست می‌شود در حالیکه رنگ مو فقط با اکسیدان ترکیب می‌شود.
 • برای رنگساژ کردن باید موهایتان مرطوب باشند؛ در حالیکه رنگ مو روی موهای خشک اعمال می‌شود.
 • رنگساژ به دلیل ضعیف بودن، فقط برای موهای روشن قابل استفاده است.
 • ماندگاری رنگساژ از رنگ مو کمتر است.
 • مدت زمانی که باید رنگساژ روی موهایتان بماند معمولاً ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است؛ در حالیکه رنگ مو حداقل به ۴۰ تا ۸۰ دقیقه زمان نیاز دارد.
بهتر است بخوانید:
همه چیز درباره شامپو رنگساژ

انواع رنگساژ مو چیست؟

رنگساژها به سه دسته موقت، نیمه دائم و دائمی تقسیم می‌شوند. رنگساژهای موقت به شکل ژل، اسپری، موس و شامپو رنگساژ هستند که برای استفاده از آن‌ها کافیست بعد از شستشوی موها، مقداری از این مواد را روی موهای مرطوب قرار دهید. به خوبی در تمام قسمت‌های مو پخش کنید. ماندگاری این محصولات معمولاً یک هفته است.

رنگساژهای نیمه دائم نیز از ترکیب واریاسیون با اکسیدان ساخته می‌شود. این نوع رنگساژ را باید روی موهای دکلره شده مرطوب قرار دهید و پس از ۵ دقیقه بشویید. ماندگاری این روش بسته به پایه مو، نوع رنگساژ و جنس موهایتان، حدوداً یک تا دو ماه است.

رنگساژ دائم نیز در واقع همان رنگ مویی است که بعد از مرحله دکلره کردن موها، توسط آرایشگر روی موهایتان اعمال می‌شود.

فرق رنگساژ با رنگ

چگونه رنگساژ کنیم؟

اولین و مهم‌ترین کار در نحوه رنگساژ کردن مو ، ساخت ترکیبات رنگساژ است. برای این کار باید با توجه به حجم و رنگ موهایتان، از ترکیب رنگ مو یا واریاسیون، اکسیدان و آب استفاده کنید. در نظر داشته باشید که غلظت این محلول باید رقیق‌تر از رنگ موهای دائمی باشد.

ساخت  رنگساژ با رنگ مو

اگر می‌پرسید که با استفاده از رنگ مو چگونه رنگساژ کنیم ؟ پیشنهاد می‌کنیم طبق این روش عمل نمایید:

 1. ¼ از تیوپ رنگ را با ۷۵ سی‌سی اکسیدان در یک ظرف مناسب ترکیب کنید.
 2. به اندازه‌ای که اکسیدان ریخته‌اید، آب را به این ترکیب اضافه کنید.
 3. اگر حس کردید ترکیب به دست آمده غلیظ است، چند قطره دیگر آب اضافه نمایید.

ساخت رنگساژ با واریاسیون

واریاسیون ماندگاری کمتری نسبت به رنگ مو دارد؛ اما قادر است تناژ سبز، قرمز و نارنجی موها را از بین برده و رنگ اصلی آن را تقویت کند. همچنین واریاسیون‌ها رنگ‌های متنوعی دارند که می‌توانید برای انجام رنگساژ فانتزی نیز از آن‌ها استفاده کنید.

برای ساخت رنگساژ با واریاسیون کافیست، بسته به حجم و بلندی موهایتان، یک تا ده سانتی‌متر واریاسیون را با مقداری شامپو ترکیب کنید.

چگونه رنگساژ کنیم

روش رنگساژ مو

روش رنگساژ مو به این صورت است که مواد فوق را با استفاده از برس مناسب، روی همه قسمت‌های موهای مرطوب ماساژ دهید، شانه بکشید و پس از گذشت مدت زمان لازم موها را آبکشی کنید.

توجه داشته باشید که این زمان بسته به اینکه موهایتان دکلره، مش یا هایلایت شده باشد، متفاوت خواهد بود؛ اما اگر بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول بینجامد، باعث تیره شدن موها خواهد شد. شستشوی موها پس از انجام روش رنگساژ مو ، باید با استفاده از آب ولرم و شامپو مو مخصوص موهای رنگ شده انجام شود.

بهتر است بخوانید:
بهترین مارک شامپو رنگساژ چیست؟

نکات مهم در مورد نحوه رنگساژ کردن مو

حالا که می‌دانید رنگساژ چیست و چگونه انجام میشود ، اگر می‌خواهید خودتان این کار را در خانه انجام دهید توصیه می‌کنیم حتماً به نکات زیر توجه نمایید:

 • بهترین زمان برای رنگساژ مو، یک ماه پس از رنگ کردن موهاست.
 • اگر برای از بین بردن زردی موها، رنگساژ می‌کنید از رنگ‌های دودی یا نقره‌ای استفاده نمایید و در صورتیکه موهایتان بیش از حد زرد هستند؛ از رنگ بنفش نیز استفاده کنید.
 • برای از بین بردن قرمزی مو، با استفاده از واریاسیون خاکستری، آبی و سبز رنگساژ را درست کنید.
 • بعد از رنگساژ کردن مو، از یک ماسک مو مخصوص برای تقویت موها استفاده کنید.
 • تا سه روز بعد از رنگساژ به هیچ عنوان از شامپو برای شستشوی موها استفاده نکنید تا ماندگاری آن بیشتر شود.
 • برای شستشوی موها از شامپوهای بدون سولفات و مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید.

روش رنگساژ مو

سوالات متداول درباره روش رنگساژ مو

در این مقاله توضیح دادیم رنگساژ چیست و چگونه انجام میشود ، همچنین درباره تفاوت رنگساژ با رنگ مو نیز با شما عزیزان صحبت کردیم. با این حال اگر قصد انجام این کار را داشته باشید ممکن است باز هم با پرسش‌هایی مواجه شوید که در این بخش به رایج‌ترین آن‌ها پاسخ می‌دهیم:

رنگساژ چیست و چگونه انجام میشود؟

رنگساژ یک رنگ موی ضعیف شده است که با آب ترکیب می‌‌شود و روی موهای دکلره شده قرار می‌گیرد. در این مقاله توضیح می‌دهیم که نحوه رنگساژ کردن مو چگونه است.

فرق رنگساژ با رنگ چیست؟

رنگساژ روی موهای مرطوب انجام می‌شود و به دلیل ضعیف بودن فقط روی موهای روشن قابل استفاده است. در حالیکه رنگ مو روی موهای خشک انجام می‌شود، برای تمام رنگ‌های مو مناسب بوده و ماندگاری آن نیز بیشتر است.