نحوه تشخیص نوع مو و پوست سر

مشخصات پوست سر خشک

داشتن موهای سالم کاری سخت و دشوار است، که احتیاج به مراقبت و رسیدگی دقیق دارد. به همین دلیل و از آنجایی که تاثیر مو بر زیبایی چهره بسیار می‌باشد، بهتر است به عنوان قدم اول، با نحوه تشخیص نوع مو و پوست سر آشنا باشید.

موهای افراد با افزایش سن، تغییر شرایط جوی محیط زندگی و محصولاتی که برای شستشو استفاده می‌کنند، دچار تغییر می‌شود. بنابراین همیشه نمی‌توانید با توجه به جنس مو قبلی که داشته‌اید، محصولات مراقبتی مو خود را انتخاب کنید. پس بهتر است هر دو سال یکبار موهای خود را، از نظر جنس پوست سر و نوع تارهای آن، مورد بررسی قرار دهید.

انواع پوست و مو سر کدامند؟

جنس پوست سر گاهی متفاوت از تارهای مو می‌باشد؛ اما تاثیر مستقیمی در حالت، تمیزی و سلامت موهای شما داشته باشد. به همین دلیل، دانستن جنس پوست کف سر در انتخاب محصولات مراقبتی مو بسیار مهم است. در ادامه مشخصات انواع پوست و مو سر شرح داده شده است.

مشخصات پوست سر خشک

یکی از مهم‌ترین مشخصات پوست سر خشک ، براق نبودن موهای شماست. دیگر علائم آن، خرد شدن و ریزش موها به هنگام شانه زدن است. این موارد، اغلب به دلیل کم کار بودن غدد چربی کف سر، به وجود می‌آیند. خشکی کف سر به مرور زمان باعث کدری، زبری، شکنندگی و بد حالتی موها نیز خواهد شد. همچنین این نوع موها به دلیل اینکه سخت شانه می‌شوند، بسیار در معرض گره خوردن و موخوره هستند.

در ادامه برخی دیگر از مهم‌ترین دلایل ایجاد مو و پوست سر خشک شرح داده شده است:

 • قرار داشتن در معرض تابش نور آفتاب یا وزش باد به صورت طولانی مدت
 • استفاده بیش از محصولات آرایشی با پایه الکل
 • کمبود آب بدن
 • استفاده از شامپوهای حجم دهنده و تقویت کننده که رطوبت پوست سر را از بین می‌برند

نحوه تشخیص نوع موی سر

علائم و نشانه‌های پوست و مو مختلط

موهای مختلط عموما در قسمت ساقه و ریشه خشک، اما با پوست کف سری چرب هستند. مشکلات افرادی که جنس پوست و مو آن‌ها با یکدیگر متفاوت است بسیار زیاد است؛ چرا که گاهی محصولی برای ساقه موهای آن‌ها مناسب است اما پوست سرشان را تحریک می‌کند و گاهی نیز بالعکس.

بنابراین شستشو آن‌ها کمی سخت و دشوار است؛ چرا که در عین تلاش برای دامن نزدن به خشکی موها، باید از چربی پوست کف سر نیز بکاهید. از آنجایی که شستن تارهای مو، خشکی آن‌ها را تشدید می‌کند، بهتر است موقع حمام شامپو را فقط به کف سر خود بزنید و سعی کنید شامپوها، تماس کمتری با ساقه مو داشته‌باشند. همچنین هنگام مصرف نرم کننده مو اجازه ندهید این محصولات با ریشه‌ موی شما تماس داشته باشند.

مشخصات پوست سر چرب

اگر شما گاهی هنگام شانه زدن موهایتان بر روی آن پوسته‌های چرب می‌بینید و یا مدت کوتاهی پس از شستشو، احساسی چربی در ناحیه کف سر خود می‌کنید؛ دارای پوست سر چرب هستید. در تکمیل علائم موهای چرب باید گفت، گاهی این چربی ممکن است باعث خارش پوست سر و در نهایت ریزش آن نیز، بشود. تعداد افراد با این جنس پوست سر بسیار زیاد است.

بهتر است بخوانید:
برای درمان چربی مو چه باید کرد

علت اصلی ایجاد مشخصات پوست سر چرب ، ترشحات بیش از حد غدد چربی داخل پوست است که به فولیکول‌های مو وصل هستند. این مشکل گاهی ریشه در بیماری‌هایی مانند پر کاری غده فوق کلیه و یا داشتن کیست تخمدان در بانوان نیز، دارد.

برای شستن سر چرب بهتر است شامپو بیش از یک دقیقه بر روی موها و پوست سر شما باقی نماند؛ همچنین سعی کنید از برخورد نرم کننده‌ها با پوست سر چرب جلوگیری کنید؛ به این صورت که آن‌ها را فقط بر روی ساقه‌ی مو بمالید؛ چرا که در غیر این صورت علائم موهای چرب شما تشدید خواهند شد.

علائم مو های چرب

مو و پوست سر معمولی

در سطح چنین مو و پوست سرهایی چربی و خشکی معمولی بوده و خبری از شوره، پوسته پوسته شدن، خارش، قرمزی، گره، موخوره و سایر مشخصات پوست سر چرب و خشک، وجود ندارد؛ بنابراین هنگام شانه زدن نیز مشکلی برای آن‌ها به وجود نمی‌آید.

برای شستن پوست و مو سر معمولی می‌توانید هر یک روز در میان، شامپو مناسب با جنس تارهای مو خود را بر روی کف دست ریخته و به آرامی آن را بر روی پوست کف سر خود ماساژ دهید، سپس آبکشی کنید.

تست تشخیص نوع مو و پوست سر

حال که مشخصات انواع مو و پوست سر را دانستید بهتر است بدانید انتخاب شامپو و محصولات مراقبت از مو احتیاج به دانستن دقیق نوع آن‌ها دارد و این کار نیز تنها از طریق تست تشخیص نوع مو و پوست سر ، امکان پذیر است.

از آنجایی که اگر مشخصات انواع مو را بشناسید و مطابق آن نوع مو خود را تشخیص دهید، خرید یک شامپو مو مناسب برای شما، آسان‌تر می‌شود. برای این کار می‌توانید از روش تشخیص نوع موی سر که در ادامه برای شما شرح داده شده است، استفاده کنید.

مشخصات پوست سر چرب

 1. مرحله اول: در داخل حمام موهای خود را به خوبی بشویید
 2. مرحله دوم: بعد از حمام به وسیله یک حوله تمیز رطوبت موهای خود را بگیرید؛ اما توجه داشته باشید به هیچ عنوان، پوست سر را حین خشک کردن ماساژ ندهید
 3. مرحله سوم: در این روش تشخیص نوع موی سر باید بعد از ۴۸ ساعت، یک فرق در وسط موهای خود ایجاد کنید
 4. مرحله چهارم: یک قطعه کاغذ کوچک، حداقل ۴ سانت در ۴ سانت، را روی پوست سر خود بکشید

حال پس از انجام این تست، باید توجه داشته باشید که:

 • اگر هر دو سمت کاغذ چرب شود شما پوست و مویی چرب دارید
 • اگر فقط در یک سمت کاغذ چربی قابل مشاهده باشد نوع پوست سر شما معمولی است
 • چنانچه کاغذ بدون هیچ گونه چربی باشد جنس مو و پوست سر شما خشک می‌باشد

همچنین بخوانید: شامپوهای بدون سولفات

سوالات متداول درباره علائم موهای چرب ، خشک، معمولی و مختلط

همه اشخاص نوع موهای یکسانی ندارند و برای داشتن موهایی سالم و زیبا نیز احتیاج است که محصولات مناسب با نوع مو را استفاده کرد. ار آنجایی که اهمیت این موضوع بسیار بالاست سوالات متفاوتی نیز درباره آن وجود دارد که در این قسمت به برخی از آن‌ها پرداخته شده‌است.

مشخصات پوست سر خشک چیست؟

کدر شدن، زبری، شکنندگی و خرد شدن موها به هنگام شانه زدن از علائم مو و پوست سر خشک هستند.

تست تشخیص نوع مو و پوست سر چگونه است؟

برای دانستن دقیق نوع پوست و مو سر بهتر است روش‌هایی را امتحان کرد. در این مقاله یکی از آسان‌ترین و دقیق‌ترین روش‌های تشخیص نوع موی سر خانگی شرح داده شده‌است