پیلینگ چیست و چگونه انجام دهیم؟

پیلینگ چیست و چگونه انجام دهیم؟

مراقبت از پوست یکی از گزینه های بسیار مهم برای انجام روتین روزانه است که به شما یادآوری می کند برای داشتن پوستی سالم و زیبا باید علاوه بر شستشوی صورت، استفاده از کرم های مرطوب کننده و کرم دور چشم هر از چند گاهی پوست صورت تان را از لایه های مرده پاک کنید. مرحله تمیز کردن صورت از سلول های مرده و پوست های ناسالم را لایه برداری می گویند که به چند روش قابل اجرا بوده و در طی آن شما فرصت دارید تا پوست تان را برای رسیدن به نشاط و شادابی خود آماده نمائید. در ادامه برای آشنایی بیشتر با پیلینگ صورت چیست و چگونه انجام دهیم؟ با الانزا همراه باشید.

پیلینگ صورت چیست؟
پیلینگ صورت چیست؟

پیلینگ صورت یا همان لایه برداری پوست صورت علاوه بر تمیز کردن پوست از آلودگی های محیط به جوانسازی و شاداب بودن پوست تان نیز کمک بسیاری خواهد کرد، این روش تاثیر فوق العاده ای بر سلامت پوست تان خواهد داشت. پیلینگ روشی است که در طی آن لایه ی خارجی پوست تان دچار یک خوردگی خواهد شد و در نهایت لایه برداری تا حدودی عمیق صورت خواهد گرفت. در این روش پوست شما پس از لایه برداری فرصت ترمیم را به خود خواهد داد و سلول های سالم جدیدی را تولید خواهد کرد و سطح لایه بیرونی پوست تان طراوت و یکدستی خاصی را تجربه می کند. در واقع در این روش شما با از بین بردن لایه شاخی که پیر و اکسید شده است فرصت ترمیم و ایجاد لایه شاخی جدید را خواهید داد که در نهایت منجر به داشتن پوستی شاداب و زیبا خواهد شد. پس از لایه برداری شما می توانید از محصولاتی مغذی و جوان کننده استفاده نمائید که در نهایت به راحتی به عمق پوست تان نفوذ کرده و موجب استحکام، درخشندگی و هیدراتاسیون بهتری می شود.

انواع پیلینگ صورت

انواع پیلینگ صورت

لایه برداری شیمیایی

از آنجایی که لایه بردارهای شیمیایی قدرت سایشی بسیار بالایی دارند بهتر است تحت نظارت پزشک انجام شود و در نهایت توجه داشته باشید که از این روش تنها ۲ الی ۳ بار در سال استفاده نمائید چرا که بیشتر از آن به پوست شما آسیب وارد خواهد کرد. در این روش از یک محلول شیمیایی استفاده می شود که بر روی لایه بیرونی پوست تان زده شده و در نهایت پوست تان را نرم و صاف خواهد کرد. از لایه برداری و پیلینگ شیمیایی برای درمان چین و چروک و تغییر رنگ پوست در کنار از بین بردن جای زخم و آکنه استفاده می شود، اگر به دنبال یک روش تاثیر گذار و خوب برای داشتن پوستی سالم هستید به شما استفاده از چند روش ترکیبی زیر نظر پزشک متخصص را پیشنهاد می کنیم. پیلینگ شیمیایی را می توانید برای اعماق مختلفی از پوست تان استفاده کنید و از عمق کم تا متوسط و زیاد این روش پاسخگوی نیاز پوستی شما خواهد بود. از پیلینگ شیمیایی ملایم شما می توانید هر ۲ الی ۵ هفته یکبار استفاده نمائید و پس از تکمیل روش یک محلول جایگزین برای ادامه روش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

حتما مطالعه کنید:  فرق میسلار واتر با تونر چیست؟

لایه برداری فیزیکی و ملایم

لایه برداری فیزیکی از مراحل روتین پوستی برای هر هفته به حساب می آید که در طی انجام این روش شما می توانید سلول های مرده و انباشته در لایه بیرونی پوست تان را از بین ببرید و در نهایت پوستی سالم و شاداب داشته باشید و مابقی مراحل روتین تان را انجام بدهید.

پیلینگ لیزری

در سال های اخیر برای انجام پیلینگ روش سومی به وجود آمده است که در طی آن می توانید از لیزر استفاده نمائید و از خواص تبخیر آب ونکروز گرمایی آن برای لایه برداری پوست تان استفاده کنید. معمولا دستگاه های لیزر براساس بیماری های مختلف پوستی تقسیم بندی می شود و در نهایت لیزرها به دو دسته تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شوند و در جهت سلامت پوست شما تلاش خواهند کرد.

پیلینگ صورت چه تاثیری بر روی پوست دارد؟

از مهمترین تاثیرات پیلینگ صورت باید به بهبود شکل ظاهری پوست اشاره کنیم، از آنجایی که اگر شما بهترین مراقبت ها را بر روی پوست تان انجام بدهید باز هم نور آفتاب و افزایش سن تاثیر خود را بر پیری زودرس پوست خواهد گذاشت با این حساب استفاده از یک سری روش ها خواه تهاجمی خواه غیر تهاجمی با درصد بالای تاثیرگذاری شما را به نتیجه دلخواه تان می رساند و در نهایت شما در کنار مراقبت از پوست تان از آسیب بیشتر آن جلوگیری می کنید.

 • از بین بردن چین و چروک و خطوط ریز روی صورت و اطراف چشم
 • درمان اختلالات رنگدانه پوست به ویژه لکه های قهوه ای و خاکستری
 • کاهش زخم های سطحی پوست صورت
 • درمان آسیب های ناشی از نور خورشید
 • ملاسما
 • بهبود کلی سطح پوست و بالا بردن شادابی و زیبایی آن
 • جوانسازی پوست صورت
حتما مطالعه کنید:  سه دلیل مهم که باید از فیس براش استفاده کنیم

پیلینگ صورت چه تاثیری بر روی پوست دارد؟

مراقبت های پس از انجام پیلینگ صورت

پیلینگ شیمیایی حتما باید زیر نظر متخصص انجام شود تا نتیجه مورد نظر را به همراه داشته باشد.
پس از انجام پیلینگ صورت به هرعمقی که باشد پوست شما قرمز، تحریک پذیر و حتی متورم می شود.
پس از پیلینگ پوست صورت باید از پوست تان محافظت کرده و در صورت قرار گرفتن در برابر آفتاب استفاده از کرم مرطوب کننده را فراموش نکنید و از پمادهای محافظتی مصرف نمائید.
پس از انجام پیلینگ صورت با هر عمقی از خراشیدن، نیشگون گرفتن و حتی مالش سفت پوست تان خودداری کنید و حداقل چند ماهی صبور باشید تا نتیجه را مشاهده کنید.
پس از پیلینگ شیمیایی ملایم صورت به مدت ۷ الی ۱۰ روز طول میکشه تا پوست پس از لایه برداری به حالت طبیعی خودش برگرده و ممکنه رنگ پوست تان کمی تیره شود، اصلا نگران نباشید و به درستی از پوست تان مراقبت نمائید.
پس از انجام پیلینگ شیمیایی سبک پوست تان خشک و ملتهب می شود که در این صورت نیاز است تا پماد های تجویزی پزشک تان را مصرف نمائید.
برای بهبود سریع تر پوستی که از طریق پیلینگ شیمیایی متوسط لایه برداری شده است می توانید از کمپرس یخ روی پوست استفاده نمائید و داروهای مسکن نیز برای کاهش سوزش و درد شما کمک خواهد کرد.
لایه برداری شیمیایی متوسط حدود ۷ الی ۱۴ روز طول می کشد تا درمان شود و در شرایط عادی معمولا قرمزی پوست ممکن است هربار ادامه داشته باشد.
بعد از پیلینگ شیمیایی عمیق تورم و قرمزی پوست تان شدید می شود، ممکن است پس از انجام این روش آن هم به صورت عمیق کمی پلک هایتان متورم شود که در نهایت با یک پانسمان جراحی بر روی پوست و مسکن به راحتی قابل کنترل است. برای درمان پوست تان پس از این روش باید پوست را خیس کنید و در روز به مدت دو بار از این روش استفاده نمائید.
پس از ۲ هفته این روش درمان خواهد شد و پوست جدید ایجاد می شود، اما فراموش نکنید که این قرمزی پوست ممکن است تا چند روز باقی بماند و در نهایت پس از چند مدت ممکن است تیرگی پوست تان درست شود.
پس از گذشت دو هفته از پیلینگ صورت می توانید از محصولات آرایشی برای پوشش قرمزی پوست تان استفاده نمائید و لازمه آن استفاده هر روزه از کرم ضد آفتاب است.

حتما مطالعه کنید:  تونر چیست و طرز استفاده؟

ترکیبات شیمیایی به کار رفته در انواع پیلینگ

 • اسید لاکتیک
 • آلفا هیدروکسی اسید
 • اسید ترشیلاکتیک
 • هیدروکینون
 • اسید سالیسیلیک
 • رزرسینول اگزالاتی
 • پلی فنل ها
 • ویتامین C

چرا انجام پیلینگ ضروری است؟

هدف از لایه برداری صورت حذف سلول های مرده و ترمیم پوست است که در نهایت لایه برداری باعث لطیف شدن و تحریک پوست برای ساخت و ترمیم خود است. معمولا پس از انجام پیلینگ پوست صورت صاف تر و لطیف تر می شود که در نهایت جریان خون گردشش بیشتر شده و درخشش پوست نیز بیشتر می شود. علاوه بر آن تمیز شدن پوست و تخلیه منافذ باز پوست کار بسیار خوبی است که به کنترل چربی پوست تان نیز کمک می کند تا جایی که شما پس از انجام پیلینگ تا مدت بسیاری احساس شادابی و طراوت پوست تان را حس خواهید کرد.

خرید لایه بردار های فیزیکی از الانزا
خرید لایه بردار های فیزیکی از الانزا

از آنجایی که انجام پیلینگ و لایه برداری پوست صورت کار بسیار حساس و دشواری است انجام آن را زیر نظر پزشک متخصص توصیه می کنیم و بنا به میزان عمق لایه برداری که انجام می دهید به شما توصیه می کنیم تا مراقبت های بعد از انجام لایه برداری را جدی گرفته و به طور مرتب انجام بدهید. توجه داشته باشید که انجام یک سری از مراقبت ها ضروری بوده و جدی نگرفتن آن شما را از رسیدن به هدف تان منع خواهد کرد و در نهایت برای داشتن پوستی سالم و شاداب در کنار انجام روتین هر روزه می توانید هفته ای یکبار لایه برداری فیزیکی و هر سال ۳ الی ۴ بار لایه برداری یا همان پیلینگ شیمیایی قوی یا ضعیف انجام بدهید. برای خرید لایه بردار های فیزیکی می توانید به فروشگاه اینترنتی الانزا مراجعه کنید و مناسب با نوع و جنس پوست تان لایه بردار و حتی انواع ماسک آبرسان، جوان کننده و … را خریداری نمائید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *