آیا ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان فرق دارد؟

آیا ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان فرق دارد

استفاده از ژل بهداشتی برای رعایت بهداشت ناحیه واژن، امری رایج در میان بانوان و دوشیزگان است. با توجه به اینکه این محصولات در انواع مختلفی تولید می‌شوند، شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که آیا ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان فرق دارد ؟

آیا اگر دوشیزگان از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنند با عوارضی نظیر خونریزی یا آسیب به بکارت روبرو می‌شوند؟ البته برخی افراد باور دارند این نام‌گذاری فقط جنبه تجاری دارد و این ژل‌ها تفاوتی با هم ندارند، که این تفکر اشتباه است.

ما در این مقاله به بررسی تفاوت ژل بهداشتی دوشیزگان و بانوان پرداخته‌ایم؛ پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید.

ژل بهداشتی چیست؟

به طور کلی ژل بهداشتی برای شستشو و ضدعفونی کردن ناحیه تناسلی طراحی شده و انواع مختلف آن، برای استفاده آقایان، بانوان، دوشیزگان، خانم‌های باردار و یائسه مناسب است. این محصولات، برای رعایت بهداشت فردی و حفظ سلامت عمومی بدن ضروری هستند.

ژل بهداشتی چیست

ژل بهداشتی بانوان یکی از بهترین محصولات بهداشتی برای حفظ سلامت ناحیه تناسلی است که به تنظیم Ph آن کمک می‌کند. در صورتی که استفاده از صابون، محیط واژن را قلیایی می‌کند و در نتیجه، این ناحیه مستعد رشد باکتری‌های مضر خواهد شد.

علاوه بر این با استفاده از ژل بهداشتی در ناحیه تناسلی، از بروز انواع بیماری‌ها، ایجاد بوی نامطبوع و عوارض ناشی از میکروب، باکتری و … جلوگیری خواهید کرد. بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند هفته‌ای ۲ تا ۳ بار از ژل‌های بهداشتی استفاده کنید.

ژل بهداشتی دوشیزگان چیست؟

یکی از سوالات کاربران این است که ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد و آیا انتخاب نوع آن ضروری است؟ نکته مهم این است که نباید تصور کنید این نام‌گذاری‌ها، فقط جنبه تجاری دارند؛ چرا که این محصولات متناسب با Ph طبیعی واژن در سنین مختلف تولید شده‌اند.

ابتدا باید بدانید که محیط واژن به طور طبیعی اسیدی است و Ph زیر ۷ دارد. در سنین مختلف این عدد متغیر است که در این بخش به طور حدودی آن‌ها را ذکر کرده‌ایم:

  • Ph ناحیه تناسلی خانم‌ها، به طور کلی بین ۳٫۸ تا ۴٫۵ است.
  • قبل از رسیدن به بلوغ، Ph واژن بالاتر از ۴٫۵ است.
  • Ph واژن در سنین باروری باید ۴٫۵ یا کمتر از آن باشد.
  • در دوران یائسگی، Ph به بیش از ۴٫۵ می‌رسد.

ژل بهداشتی دوشیزگان چیست

بنابراین، انواع ژل بهداشتی بانوان با توجه به میزان Ph طبیعی واژن در سنین مختلف متفاوت است. پس در پاسخ به این سوال که ژل بهداشتی دوشیزگان چیست باید گفت این محصول برای شستشوی ناحیه واژینال طراحی شده، اما Ph آن، متناسب با بدن خانم‌های مجردی است که رابطه جنسی ندارند.

تفاوت ژل بهداشتی دوشیزگان و بانوان چیست؟

به طور کلی در پاسخ به این سوال که آیا ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان فرق دارد باید گفت بله آن‌ها چند تفاوت کلی با یکدیگر دارند که باعث شده محصولات متفاوتی باشند.

این تفاوت‌ها عبارتند از:

میزان Ph

سطح Ph ناحیه تناسلی و تنظیم آن، تعیین کننده سلامت واژن در برابر عوامل بیماری‌زا، انواع عفونت، دردهای رحم و … است. می‌توان گفت اصلی‌ترین تفاوت ژل بهداشتی دوشیزگان و بانوان در میزان اسیدیته آن‌هاست.

Ph ژل بهداشتی مناسب دوشیزگان، کمی کمتر بوده که به اسیدی‌تر بودن محیط واژن کمک می‌کند؛ در حالی که میزان Ph ژل بهداشتی برای بانوانی که در سنین باروری هستند، کمی بالاتر است.

نوع ترکیبات

نوع ترکیبات این دو محصول با هم فرق دارند؛ چرا که ترشحات و حساسیت واژن خانم‌ها قبل و بعد از ازدواج با داشتن رابطه جنسی و تغییرات هورمونی متفاوت است.

تفاوت ژل بهداشتی دوشیزگان و بانوان

چرا استفاده از ژل بهداشتی مهم است؟

بسیاری از افراد معتقدند برای شستشوی واژن نیاز به محصول خاصی نیست. اما گاهی اوقات حساسیت‌هایی توسط انواع شوینده‌ها یا عوامل دیگر ایجاد می‌شوند و Ph این ناحیه بهم می‌ریزد. ما در این بخش ضرورت استفاده از ژل بهداشتی برای بانوان و دوشیزگان را بیان کرده‌ایم:

ژل بهداشتی دوشیزگان

دوشیزگان مجرد لازم است حتماً از ژل بهداشتی ویژه دوشیزگان استفاده کنند، زیرا این محصولات میزان Ph پایین‌تری دارند. بنابراین استفاده از ژل بانوان می‌تواند میزان اسیدیته ناحیه واژینال را تحت تاثیر قرار داده و دوشیزگان را با بیماری و عوارض ناشی از اختلال Ph روبرو کند.

علاوه بر این، دوشیزگان رابطه جنسی ندارند و برخلاف بانوان، در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی واژینال که منشاء آن آمیزش است نیز قرار نمی‌گیرند.

ژل بهداشتی بانوان

استفاده از ژل بهداشتی برای خانم‌های متاهل اهمیت ویژه‌ای دارد. پس لازم است این افراد برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی ناشی از رابطه جنسی، از ژل بهداشتی بانوان با قدرت مناسب برای تنظیم سطح Ph استفاده نمایند.

تاثیرگذاری ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد؟

دختران بعد از رسیدن به سن بلوغ دچار تغییرات هورمونی و بوی نامطبوع در واژن می‌شوند، علاوه براین ممکن است با سایر علایم معمول نظیر خشکی، سوزش یا خارش نیز روبرو شوند. بعد از ازدواج نیز سطح Ph تغییر کرده و تغییرات هورمونی با شدت بیشتری رخ می دهد.

بنابراین لازم است با توجه به دوره‌ای که در آن قرار دارید، محصول مناسب برای ضد عفونی ناحیه واژینال را انتخاب کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. ژل بهداشتی بانوان تاثیر ملایم‌تری دارد و به رفع خارش، سوزش و از بین بردن باکتری‌های مضر و بوی بد کمک می‌کند. علاوه بر این، با باکتری‌های مفید سازگار است.
  2. ژل واژینال دوشیزگان با فرمولاسیون ملایم و ترکیبات ارگانیک نظیر عصاره‌های گیاهی، مواد نرم کننده و ضد خارش و سوزش تولید می‌شود و استفاده از آن باعث پاکیزگی و احساس شادابی خواهد شد.
  3. اثر بخشی ژل بهداشتی بانوان نیز بسیار بالا و متناسب با وضعیت هورمونی خانم‌هاست. این محصولات نقش بسزایی در رفع عفونت‌های ناشی از آمیزش و از بین بردن قارچ و باکتری‌های بیماری‌زا دارند.
  4. استفاده از ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان، برای دختران مجرد و زنان متاهل با خاصیت ضد عفونی کنندگی، موجب جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌شود.

 ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد

سوالات متداول درباره تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان

ژل‌های بهداشتی به صورت روزانه مورد مصرف قرار گرفته و انواع مختلفی نظیر ژل ویژه دوشیزگان و بانوان در فروشگاه اینترنتی محصولات بهداشتی وجود دارد. به همین دلیل برای بسیاری از خانم‌ها سوالاتی مطرح می‌شوند که انتخاب را دشوار خواهد کرد. در این بخش به برخی از سوالات متداول پاسخ داده‌ایم:

تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت این محصولات، در میزان Ph آن‌هاست. علاوه بر این، ترکیبات این محصولات نیز با هم متفاوت است.

استفاده از ژل بهداشتی بانوان برای دوشیزگان باعث آسیب به بکارت خواهد شد؟

خیر، این محصول برای استعمال خارجی طراحی شده و چنین عوارضی ندارد. اما عوارض دیگر آن را در این مطلب توضیح داده‌ایم.