ژل بهداشتی بانوان با دوشیزگان چه فرقی داره؟

ژل بهداشتی بانوان با دوشیزگان چه فرقی داره
مصرف ژل بهداشتی در میان بانوان و دوشیزگان برای رعایت بهداشت ناحیه واژن رواج دارد. با توجه به اینکه این محصولات در دو نوع ویژه بانوان و دوشیزگان تولید می‌شود، سوالی که وجود دارد این است که ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد ؟! آیا ژل روان کننده همان ژل بهداشتی است؟
آیا اگر دوشیزگان از ژل بانوان استفاده کنند با عوارضی نظیر خونریزی و خطراتی نظیر آسیب به بکارت روبرو می‌شوند؟ برخی نیز بر این باورند که این ژل ها تفاوت مهمی با هم نداشته و صرفا این نامگذاری جنبه تجاری دارد که البته این تفکری کاملا نادرست است. به همین دلیل در این مقاله به بررسی کامل تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان پرداخته ایم تا از این طریق سوالات و ابهامات ایجاد شده برای دوشیزگان و بانوان را رفع نماییم:

ژل بهداشتی چیست؟

ژل بهداشتی که در انواع ژل بهداشتی، ویژه آقایان، بانوان، دوشیزگان، و ژل بانوان یائسه و ژل بهداشتی بانوان باردار تولید می‌شوند، در دسته محصولات ضد عفونی کننده ناحیه تناسلی قرار دارند. این محصولات به طور کلی برای رعایت بهداشت، تنظیم ph محیط واژینال و جلوگیری از انواع بیماری ها، بوی نامطبوع و عوارض ناشی از میکروب، باکتری و … مورد استفاده قرار می گیرند.
ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد
از ژل های بهداشتی می‌توان چند روز در هفته و حتی چند بار در روز استفاده کرد. یکی از مباحث سوال برانگیز در مورد این محصولات بهداشتی و مراقبتی این است که ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد آیا انتخاب نوع ژل اهمیتی دارد یا تمام محصولات به طور کلی صرفا برای ضد عفونی به کار می روند. در ادامه به بررسی تفاوت و اهمیت مصرف با توجه به نوع ژل بهداشتی برای بانوان و دوشیزگان مجرد پرداخته ایم.
توجه داشته باشید که ژل بهداشتی را با ژل روان کننده اشتباه نگیرید. ژل بهداشتی برای ضد عفونی ناحیه تناسلی استعمال خارجی دارد اما ژل روان کننده که با نام لوبریکانت شناخته می‌شود، بر پایه آب و با خاصیت ضد عفونی کننده در زمان نزدیکی و دخول یا معاینات پزشکی برای وارد کردن ابزار معاینه به بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان چیست؟

فرمولاسیون تولید انواع ژل های بهداشتی با هم متفاوت بوده و امکان مشاهده ترکیبات این محصولات بهداشتی در فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی الانزا وجود دارد. این محصولات با توجه به شرایط سیستم بدنی افراد در گروه های مختلف طراحی شده است. بنابراین نباید تصور کرد که این نامگذاری ها جنبه برند سازی دارد زیرا انتخاب نادرست ژل بهداشتی و عدم توجه به تفاوت این محصولات می‌تواند شما را در معرض عفونت های تناسلی قرار دهد؛ بنابراین حتما پیش از خرید ژل بهداشتی به نوع آن دقت کرده و به موارد زیر توجه داشته باشید:
  • تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان در نوع ترکیبات آن است؛ ترشحات و حساسیت واژن خانم ها قبل و بعد از ازدواج با داشتن رابطه جنسی و تغییرات هورمونی متفاوت خواهد بود.
  • سطح PH ناحیه تناسلی و تنظیم آن، تعیین کننده سلامت واژن در برابر عوامل بیماری زا، انواع عفونت، دردهای رحم و … است؛ بنابراین لازم است سطح PH واژینال تنظیم شود. اگر می خواهید بدانید، ژل بهداشتی بانوان با دوشیزگان چه فرقی داره می‌توان گفت تفاوت اساسی آن در میزان اسیدی بودن ژل های بهداشتی بانوان در مقایسه با ژل دوشیزگان است.
  • دوشیزگان مجرد لازم است حتما از ژل بهداشتی برای دوشیزگان استفاده کنند، زیرا این محصولات میزان ph پایین تری دارند و استفاده از ژل بانوان می‌تواند میزان اسیدیته ناحیه واژینال را تحت تاثیر قرار داده و دوشیزگان را با بیماری و عوارض ناشی از اختلال PH روبرو کند.
  • علاوه بر این، دوشیزگان که رابطه جنسی ندارند، برخلاف بانوان، مستعد بیماری های عفونی واژینال که منشاء آن آمیزش است نیز قرار ندارند.
  • استفاده از ژل برای خانم های متاهل اهمیت دارد و بانوان لازم است برای جلوگیری از بیماری های عفونی ناشی از رابطه جنسی، از ژل بهداشتی بانوان برای تنظیم سطح PH با قدرت مناسب استفاده نمایند.

تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان

تاثیرگذاری ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد

دختران بعد از رسیدن به سن بلوغ دچار تغییرات هورمونی و بوی نامطبوع در واژن می‌شوند، علاوه براین ممکن است با سایر علائم معمول نظیر خشکی، سوزش یا خارش روبرو شوند. بعد از ازدواج نیز سطح PH تغییر کرده و تغییرات هورمونی با شدت بیشتری رخ می دهد. بنابراین لازم است با توجه به دوره ای که در آن قرار دارید، محصول مناسب برای ضد عفونی ناحیه واژینال را انتخاب کنید، پیشنهاد می دهیم به نکات زیر توجه داشته باشید:
  1. در پاسخ به این سوال که تاثیرگذاری ژل بهداشتی بانوان چه فرقی با دوشیزگان دارد ، باید بگوییم ژل بهداشتی دوشیزگان، تاثیر ملایم تری دارد و به رفع خارش، سوزش و از بین بردن باکتریهای مضر برای از بین بردن بوی نامطبوع کمک می‌کند، علاوه بر این با باکتری های مفید سازگار است. این محصول استعمال خارجی دارد و هیچ آسیبی به بکارت وارد نمی‌کند.
  2. ژل مخصوص دوشیزگان مجرد، با فرمولاسیون ملایم و اغلب با ترکیبات ارگانیک گیاهی نظیر عصاره‌های گیاهی، نرم کننده، مواد ضد سوزش و خارش تولید می‌شود و مصرف آن موجب پاکیزگی و احساس رضایت و شادابی در مصرف کنندگان می‌شود. همچنین داشتن ترکیبات رطوبت رسان، مانع از احساس خشکی پوست این ناحیه و رفع خارش می‌شود؛ در نهایت موجب نرمی و لطافت موضع می‌شود.
  3. تاثیر ژل بهداشتی بانوان نیز مناسب با وضعیت هورمونی با تاثیرگذاری قوی برای رفع عفونت های ناشی از آمیزش و عوامل بیماری زای باکتریایی و قارچی است. اولین نکته مهم در مراقبت از سلامت واژن، رعایت بهداشت فردی و استفاده از ژل شستشوی بانوان است که ترکیبات آن برای تنظیم اسیدیته طراحی شده است.
  4. استفاده از ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان، برای دختران مجرد و زنان متاهل با خاصیت ضد عفونی کننده، موجب جلوگیری از ابتلا به بیماری های عفونی می‌شود.

تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان

سوالات متداول تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان

ژل های بهداشتی به صورت روزانه مورد مصرف قرار گرفته و انواع مختلفی نظیر ژل ویژه دوشیزگان و بانوان در فروشگاه اینترنتی محصولات بهداشتی وجود دارد. به همین دلیل برای بسیاری از خانم ها سوالاتی نظیر اینکه ژل بهداشتی بانوان با دوشیزگان چه فرقی داره و همچنین پرسش های زیر مطرح شده است که پاسخ آنها را در این مقاله از الانزا می خوانید.

چند بار در روز می‌توان از ژل بهداشتی استفاده کرد؟

می‌توان دو بار در روز از ژل های بهداشتی استفاده کرد، بهتر است در مورد تعداد دفعات استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از ژل بهداشتی بانوان برای دوشیزگان دلیل خونریزی و آسیب بکارت است؟

خیر، این محصول بهداشتی، استعمال خارجی در ناحیه تناسلی دارد، بنابراین چنین عوارضی نداشته و عوارض احتمالی آن در این مقاله شرح داده شده است.

آیا صابون جایگزین خوبی برای ژل بهداشتی است؟

خیر، صابون با ویژگی قلیایی تنظیم اسیدی ناحیه تناسلی را بر هم می زند و عوارضی نظیر خشکی، عفونت و ... را به دنبال دارد.

آیا دوش واژن جایگزین استفاده از ژل بهداشتی است؟

خیر استفاده از آب داخل واژن، می‌تواند تنظیم PH را به هم زده، ترشحات طبیعی واژن که با داشتن باکتری های مفید، ضد عفونی کننده این ناحیه هستند را از بین برده و فرد را در معرض ابتلا به عفونت، انواع دردهای رحم و عوارض بیشماری قرار دهد. بنابراین هرگز از دوش واژن استفاده نکنید و در صورت مشاهده علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید.