روش صحیح سشوار کشیدن مو چیست؟

روش صحیح سشوار کشیدن مو

برخی از افراد دارای مو فر و یا حتی صاف برای حالت دادن به موهای خود، براشینگ کردن یا همان سشوار کشیدن را انتخاب می‌کنند. زیرا این کار باعث می‌شود موهایی خوش حالت‌تر و زیباتر داشته باشید. اما گاهی ممکن است این افراد با روش صحیح سشوار کشیدن مو آشنا نباشند و باعث آسیب به زدن به موهای خود شوند.

به همین سبب در این مطلب قصد داریم با اموزش روش صحیح سشوار کشیدن مو در کنار شما باشیم. تا از این پس علاوه بر زیباتر شدن چهره‌تان، موهایی سالم نیز داشته باشید.

روش صحیح سشوار کشیدن مو

پیش از آنکه به صورت دقیق و مرحله به مرحله به شما آموزش داده شود که در هنگام سشوار کشیدن موهایتان باید چه کنید، بهتر است برخی با برخی اصول اولیه براشینگ آشنا باشید. این موارد اصولی هستند که در صورت عدم رعایت آن‌ها حتی اگر به درستی مراحل سشوار کشیدن را انجام دهید به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید.

آموزش سشوار کشیدن حرفه ای

اصولی که برای براشینگ باید بدانید عبارتند از:

انتخاب برس مناسب

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که برای حالت دهی به موهایتان باید در نظر داشته باشید انتخاب یک برس متناسب با اندازه، حجم و جنس موهایتان است. زیرا هر اندازه که نحوه حرکت دادن برس بر موهای شما تاثیر دارد، به همان اندازه مناسب بودن برس نیز باعث شکل گیری بهتر آن‌ها خواهد شد.

برای مثال اگر دارای موهایی فر و بلند هستید، بهتر است از یک برس گرد و بزرگ با دندانه‌های محکم استفاده کنید. یا در صورتی که تارهای موی شما نازک و لخت است و اندازه آن‌ها نیز بلند نیست، برس‌های کم قطرتر با دندانه‌هایی نرم را مورد استفاده قرار دهید.

اموزش روش صحیح سشوار کشیدن

تنظیم درجه سشوار

تنظیم کردن درجه حرارت سشوار کاملا باید متناسب با نوع موها و حالتی که قصد دارید به آن‌ها بدهید انجام شود. برای مثال اگر موهای شما لخت و نرم است باید از درجه حرارت کم بر روی آن‌ استفاده کنید. زیرا نوع موها با باد ملایم سشوار نیز حالت گرفته و برق می‌زنند.

اما اگر موهایی مجعد و وز دارید یا قصد کرده‌اید حالت خاصی را به موهای خود بدهید، می‌توانید برای فرم دهی زیبا به تارهای موی خود و براق شدن موها پس از سشوار کشیدن درجه حرارت را بالاتر ببرید. اما به خاطر داشته باشید که استفاده مداوم از درجه حرارت بالای سشوار بر روی موها، در دراز مدت تنها باعث خشکی و آسیب به آن‌ها می‌شود.

روش صحیح سشوار کشیدن موی کوتاه زنانه

حرکت دادن سشوار

یکی دیگر از مواردی که علاوه بر حالت دهی به موهای شما بر سلامت آن‌ها نیز تاثیر دارد، نحوه حرکت دادن سشوار رو روی موها می‌باشد. برای این کار لازم است هنگام سشوار کشیدن موهای نم‌دار خود برخی نکات را رعایت کنید.

نکاتی که هنگام استفاده سشوار در روش صحیح سشوار کشیدن مو باید رعایت کنید به شرح زیر می‌باشند:

 • برای جلوگیری از آسیب‌های باد مستقیم بر روی موهایتان، بهتر است سر مخصوص پخش حرارت و باد سشوار را بر روی لوله اصلی آن نصب کنید.
 • باد مستقیم سشوار را بر روی موهایتان نگه ندارید و هنگام استفاده از سشوار آن را به صورت مداوم بر روی موها تکان دهید. چرا که باد مستقیم تنها باعث آسیب زدن به تارهای مو شما خواهد شد.
 • جهت جلوگیری از سوختن موهایتان و آسیب دیدن آن‌ها، پس از سشوار کشیدن هر بخش از موهایتان در حد چند ثانیه صبر کنید تا کمی تارهای موهایتان خنک شود و سپس کار خود را ادامه دهید.

آموزش سشوار کشیدن موهای خود

تنظیم رطوبت موها هنگام استفاده از سشوار

موها برای کشیدن سشوار باید مرطوب و یا نیمه خشک باشد. اگر سشوار را بر روی موهای کاملا خیس بکشید باعث سوزاندن و وز شدن آن می‌شود و اگر که هیچ رطوبتی نیز در موهایتان نباشد، حالت پذیری آن‌ها سخت خواهد شد.

آموزش سشوار کشیدن موهای خود

استفاده از محصولات مراقبتی برای موها

بهتر است پیش از شروع به براشینگ کردن از برخی محصولات مراقبتی مانند سرم مو، کرم مو، آنتی فریز و… بر روی موهایتان استفاده کنید. البته به هنگام تهیه این محصولات همواره باید جنس و نیاز موهای خود را در نظر داشته باشید. برای مثال اگر موهای فر دارید در زمان خرید کرم مو باید نوع مناسب با موهای مجعد و فر را انتخاب کنید.

روش صحیح سشوار کشیدن موی کوتاه

نحوه ‌ی تقسیم بندی مو برای سشوار کردن

نحوه تقسیم کردن موها برای سشوار کشیدن بسیار اهمیت دارد. چرا که این کار علاوه بر آسان‌تر کردن عمل سشوار کشیدن برای شما، در حالت پذیری موها نیز تاثیر بسیاری دارد. بنابراین:

 1. موهای خود را به ۶ دسته‌ی چتری، پهلوی راست، پهلوی چپ، مرکز سر، پس سر و پشت سر تقسیم کنید. البته بهتر است بدانید هرچه موهایتان پرحجم‌تر و بیشتر باشد به تعداد تقسیم بندی‌ها نیز افزوده می‌شود.
 2. تقسیم بندی چتری را از شکستگی ابرو راست تا شکستگی ابرو چپ ادامه دهید و سپس این دسته را به عنوان چتری جدا کنید.
 3. برای تقسیم بندی پهلوی راست و چپ، موهای سمت لاله گوش‌ راستتان را تا مرکز سر جدا کنید و با یک کلیپس یا گل سر آن‌ها را ببندید. همین کار را برای سمت چپ خود نیز تکرار کنید.
 4. موهای باقی مانده را از بالا به دسته‌های مرکز سر، پس سر و پست سر تقسیم کنید.

روش سشوار کشیدن موهای کم پشت

اموزش روش صحیح سشوار کشیدن

تا به اینجای مطلب متوجه شدید که چه نکاتی را برای سشوار کشیدن باید رعایت کنید. اما در این قسمت که به عنوان مرحله اصلی آموزش دادن نحوه صحیح براشینگ برای شما عزیزان در نظر گرفته شده متوجه می‌شوید که در هنگام سشوار کشیدن چه باید بکنید. این مراحل را حتی به عنوان روش صحیح سشوار کشیدن موی کوتاه زنانه و مردانه نیز میتوانید در نظر داشته باشید.

مراحلی که برای یک براشینگ صحیح باید رعایت کنید به شرح زیر می‌باشند:

 1. پس از حمام آب موهای خود را به وسیله یک حوله نرم و تمیز بگیرید.
 2. با یک شانه دندانه درشت موهایتان را شانه کنید تا گره نداشته باشد.
 3. اجازه دهید تا موهایتان به صورت طبیعی کمی خشک شود و هنگامی که از رطوبت آن‌ها کاسته شد براشینگ را شروع کنید.
 4. محصولات مراقبتی روتین خود را برای محافظت از تارهای مو در برابر سشوار استفاده کنید.
 5. یک برس گرد مناسب برداشته و زیر بخشی از موهایتان قرار دهید. با یک دستتان برس را پایین بیاورید و با دست دیگر بخشی از موهایتان که درگیر برس است را سشوار بکشید.
 6. به برس کشیدن آن بخش از موها ادامه دهید تا خشک و حالت دار شود.
 7. این کار را برای بخشهای دیگر مو که تقسیم کرده‌اید نیز ادامه دهید.

آموزش سشوار کشیدن موهای فر

حجم‌دهی موها با سشوار

اگر دوست دارید موهایتان حجم پیدا کنند، باید در خلاف جهت رویش ریشه موهایتان سشوار کنید. برای این کار یک بخش کوچک از موهایتان را انتخاب کنید، آن بخش را دور برس سشوار بپیچید و برخلاف جهت ریشه موهایتان بکشید و هم‌زمان سشوار را هم روی آن بگیرید.

سوالات متداول درباره روش صحیح سشوار کشیدن مو

امروزه انجام براشینگ و حالت دهی به موها به یک امر پرطرفدار میان افراد به ویژه خانم‌ها تبدیل شده‌است. به همین سبب طبیعتاً سوالات و دغدغه‌ها در این باره نیز افزایش یافته که در این قسمت به برخی از آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

روش صحیح سشوار کشیدن مو چیست؟

برای انجام یک براشینگ اصولی باید مواردی را پیش از انجام و حین سشوار کشیدن رعایت کنید، که در این مقاله به صورت کامل به آن‌ها پرداخته شده‌است.

برای حجم دهی به مو با سشوار چه کنیم؟

اگر می‌خواهید به وسیله سشوار موجب حجم دهی به موهایتان شوید، بهتر است برس را در خلاف جهت رویش موهایتان نگه‌دارید.