علت موخوره چیست؟

علت موخوره چیست

در پاسخ به این سوال که علت موخوره چیست ، باید گفت علل متعددی باعث بروز این مشکل می‌شوند که از میان آن‌ها می‌توان به برس زدن خشن و ممتد موها، استفاده بیش از حد از سشوار، رنگ و دکلره کردن مکرر مو و خشکی موها اشاره کرد.

در این مقاله می‌خواهیم درباره عوامل ایجاد کننده موخوره با شما عزیزان صحبت کنیم، پس اگر شما هم با این مشکل مواجه شده‌اید، تا انتها با ما همراه باشید.

موخوره چیست؟

موخوره مشکلی است که در اثر آسیب‌های فیزیکی به ساقه مو رخ می‌دهد و باعث چند شاخه شدن انتهای آن‌ها یا بروز شکاف طولی در موها نمایان می‌شود.

موخوره انواع مختلفی دارد که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به موخوره دو شاخه، سه شاخه، پر شکل، درختی، گره‌ای، ناقص و ایجاد نقاط سفید ناشی از سوختن مو اشاره کرد.

علت اصلی موخوره چیست

اصلی‌ترین عوامل ایجاد کننده موخوره کدامند؟

عوامل ایجاد کننده موخوره متعدد هستند و اصلی‌ترین عوامل آن کمبود مواد مغذی در بدن، گرمای بیش از حد و استفاده از رنگ مو می‌باشند. در این بخش درباره این عوامل بیشتر توضیح می‌دهیم:

جمع کردن همیشگی موها

علت موخوره شدن مو می‌تواند نوع آرایش موهای شما باشد. به طور مثال اگر هر روز موهایتان را دم‌اسبی یا گوجه‌ای می‌بندید باید بدانید که این تحریک و کشیدگی موها، به تدریج موجب موخوره و شکنندگی آن‌ها خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم در مدل موهایتان تجدید نظر کنید یا از کش موهایی استفاده کنید که باعث کشیدگی و گره خوردن آن‌ها نشوند.

عوامل ایجاد کننده موخوره

شستشوی نادرست موها

همانطور که می‌دانید ریشه موها، بیشتر کثیف یا چرب می‌شوند و هر چه به قسمت انتهای آن‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، خشک‌تر خواهند شد. بنابراین روش صحیح شستن موها آن است که شامپو مو را به ریشه موها بزنید و به آرامی ماساژ بدهید تا به ساقه و انتهای مو برسد.

استفاده از شامپو به طور مستقیم روی ساقه مو باعث خشکی این قسمت می‌شود و یک علت موخوره شدن مو به شمار می‌آید.

علت موخوره زدن مو چیست

استفاده از شامپوی نامناسب

در واقع هیچ شامپویی برای درمان موخوره وجود ندارد و نیازی نیست به دنبال چنین محصولی باشید، تنها کافیست برای شستشوی موهایتان، محصولات ملایم و فاقد اسانس، آمونیاک و سولفات را جایگزین شامپوهای قوی و خشن کنید. چرا که شوینده‌های قوی، باعث از بین رفتن چربی طبیعی مو و بروز موخوره می‌شوند.

باز کردن گره موها با خشونت

در پاسخ به این سوال که علت موخوره چیست ، می‌توان گفت یکی از شایع‌ترین علل این مشکل، باز کردن گره موها با خشونت است. سعی کنید به ویژه هنگامی که موهایتان خیس هستند با آن‌ها با ملایمت برخورد کنید و با استفاده از ماسک مو و یک شانه دندانه درشت، به آرامی گره‌ها را باز نمایید.

بهتر است بخوانید:
موهای گره خورده را چگونه باز کنیم؟

ماساژ دادن موهای خیس با حوله

استفاده از حوله زبر و خشن برای خشک کردن موها، می‌تواند باعث گره خوردن آن‌ها و ایجاد موخوره شود. به جای این کار توصیه می‌کنیم موهایتان را در یک حوله نرم و نخی بپیچید و بدون اعمال فشار و خشونت، اجازه دهید تا با گذشت زمان خشک شوند.

شانه کردن موهای خیس

موهای خیس شکننده و آسیب‌پذیر هستند و شانه کردن آن‌ها باعث ایجاد آسیب و موخوره خواهد شد. علاوه بر این، موهای خیس قابلیت ارتجاعی دارند و در صورتی که شانه شوند، به راحتی کنده خواهند شد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از دوش گرفتن موهایتان را شانه کنید تا گره‌ها باز شوند.

علت موخوره شدن مو

استفاده نکردن از سری متمرکز کننده باد سشوار

گرمای سشوار هنگام خشک کردن موها می‌تواند یکی از علت‌های ایجاد موخوره باشد. برای جلوگیری از این امر، توصیه می‌کنیم همیشه از سری متمرکز کننده باد سشوار استفاده کنید تا علاوه بر هدایت جریان باد، چند سانتی‌متر فاصله بین سشوار و موهایتان ایجاد نمایید.

استفاده مکرر از اتوی مو

همانطور که می‌دانید، اتو مو از دو صفحه فلزی تشکیل شده است و قرار گرفتن موها بین این صفحات داغ، باعث ایجاد آسیب‌های شدید به مو خواهد شد. خشکی موها، شکنندگی تارهای آن و از بین رفتن پروتئین مو تنها بخشی از تبعات استفاده از اتو مو است.

کوتاه نکردن موها

توصیه می‌کنیم هر شش هفته یک بار، موهایتان را کمی کوتاه کنید. این کار کمک می‌کند تا قسمت‌های ضعیف انتهای ساقه مو از بین بروند و موخوره‌های احتمالی نیز به بالاتر منتقل نشوند. حتی اگر موهای سالمی دارید هم نباید بیش از ۴ ماه بین کوتاه کردن موهایتان فاصله بیفتد.

کوتاه نکردن موها علت موخوره

علت موخوره کمبود کدام ویتامین است؟

علاوه بر عوامل محیطی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، کمبود برخی مواد در بدن نیز ممکن است منجر به ایجاد موخوره شود. در پاسخ به این سوال که علت موخوره کمبود کدام ویتامین است ؟ باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • امگا ۳
  • منگنز
  • روی
  • ویتامین C
  • ویتامین B
  • آهن
  • سلنیوم
  • پروتئین‌ها

تمامی این عناصر، نقش مهمی در ضخامت، سلامت و رشد موها دارند و کمبود هریک می‌تواند باعث ایجاد موخوره یا حتی ریزش مو شود.

علت موخوره کمبود کدام ویتامین است

علت موخوره بعد کراتین چیست؟

امروزه افراد زیادی برای صافی دائم موها و احیای سلامت آن‌ها از روش کراتینه استفاده می‌کنند. اما اگر از مواد بی‌کیفیت برای این کار استفاده شود یا آرایشگر از مهارت کافی برخوردار نباشد، ممکن است به ساختمان موهایتان به شدت آسیب بزند.

بهتر است بخوانید:
فواید و عوارض کراتین مو چیست؟

علت موخوره بعد کراتین می‌تواند اعمال حرارت زیاد اتو مو به ساقه موها، مدت زمان قرار دادن مواد کراتینه روی مو و کاهش شدید رطوبت در آن‌ها باشد. پس اگر قصد کراتینه کردن موهایتان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از کیفیت مواد آن و مهارت آرایشگر مطمئن شوید.

علت موخوره بعد کراتین

علت موخوره شدن ریش چیست؟

ساختار ریش آقایان نیز مانند موهای سر بوده و از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. اگر از طریق تغذیه، پروتئین کافی دریافت نکنید، ریش و موهایتان شکننده‌تر از حالت عادی خود می‌شوند و دچار موخوره خواهید شد.

علاوه بر این، آقایانی که ریش‌هایشان را بیش از حد بلند نگه می‌دارند یا رنگ می‌کنند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به موخوره قرار دارند.

علت موخوره شدن ریش

سوالات متداول درباره علت موخوره شدن مو

در این مطلب برایتان توضیح دادیم که علت موخوره چیست و عوامل اصلی ایجاد آن کدامند. در این بخش نیز به برخی از سوالات متداول کاربران پاسخ می‌دهید. شما هم می‌توانید سوالاتتان را در این زمینه در قسمت نظرات از کارشناسان الانزا بپرسید:

علت موخوره کمبود کدام ویتامین است؟

کمبود ویتامین‌های B و C یا امگا۳، منگنز، روی، آهن سلنیوم و پروتئین‌ها باعث ایجاد موخوره و حتی ریزش مو خواهد شد.

علت موخوره شدن مو چیست؟

در این مقاله اصلی‌ترین علل ایجاد موخوره را برایتان توضیح داده‌ایم، آن را از دست ندهید.