مزایای استفاده از ژل بهداشتی بانوان چیست؟

ژل بهداشتی بانوان چه تاثیری دارد

در این مقاله همه چیز در مورد ژل بهداشتی بانوان ، نظیر فواید، ترکیبات، تاثیرات و طریقه مصرف آن را می‌خوانید. همچنین پاسخ سوالاتی مانند اینکه آیا ژل بهداشتی بانوان در بارداری ضرر دارد یا خیر را متوجه می‌شوید.

ژل بهداشتی بانوان چیست؟

نظافت عمومی بدن بر حفظ سلامت و جلوگیری از ایجاد یا انتقال عوامل بیماری زا بسیار موثر است. به همین منظور محصولات شوینده و ضد عفونی کننده، با کاربردهای مختلفی تولید می‌شوند. ژل بهداشتی بانوان نیز یکی از همین محصولات بوده که ناحیه واژن را ضد عفونی کرده و به رفع بوی نامطبوع آن کمک می‌کند، علاوه بر این ژل بهداشتی بانوان ضد خارش، خشکی و عفونت نیز است.

اگر می‌خواهید بدانید ژل بهداشتی بانوان چه تاثیری دارد ، فواید آن چیست و چگونه PH واژن را تنظیم می‌کند، پیشنهاد می‌شود این مقاله را تا انتها و با دقت مطالعه کنید.

چگونه از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنیم

مزایای استفاده از ژل بهداشتی بانوان

مصرف این محصول، مزایای متعددی داشته و به طور ویژه برای تمیز و ضدعفونی کردن ناحیه جنسی طراحی شده‌است. این ژل می‌تواند به حفظ تعادل ph واژن کمک کرده و به گونه‌ای موثر و ملایم، ناحیه ژنیتال را تمیز کند.

pH نشان می‌دهد که محیط واژن اسیدی یا قلیایی است، این معیار اعدادی در بازه ۰ تا ۱۴ قرار دارد. pH کمتر از ۷ نشانه اسیدی بودن و pH بالاتر از ۷ نشانه قلیایی بودن است. اگر pH در حد تعادل باشد واژن به عفونت دچار نمی‌شود و مصرف ژل بهداشتی، در ایجاد این تنظیم بسیار موثر خواهد بود.

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که ژل بهداشتی بانوان چه تاثیری دارد و آیا این محصول مناسب من است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، همه بانوان برای حفظ سلامت خود، نیاز به مصرف ژل بهداشتی خواهند داشت؛ چرا که مصرف این محصول بدن را از بیماری‌های عفونی متعددی نظیر موارد زیر در امان نگه می‌دارد:

 • عفونت ولوو- ولوواژینیت که بر اثر باکتری‌ها، مخمرها یا انگل ها ایجاد می‌شود
 • بیماری واژینوز باکتریایی
 • واژینوز باکتریایی
 • کاندیدیاز ولوواژینال
 • تریکوموناس

برای حفظ سلامت ناحیه تناسلی بانوان، لازم است بدانیم چگونه از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنیم تا از ایجاد بیماری‌ها توسط عوامل بیماری زا نظیر انواع میکروب، قارچ و ویروس در امان باشیم. توجه داشته باشید که این محصول، پاک کننده‌ای برای استعمال خارجی بوده و با ژل آمیزشی که برای استعمال داخلیست و نقش روان کننده را دارد، متفاوت است.

ضرر های ژل بهداشتی بانوان

چگونه از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنیم؟

حال که از نحوه تاثیر و موارد مصرف این محصول مطلع شده‌اید؛ احتمالا این سوال برای شما ایجاد می‌شود که چگونه از ژل بهداشتی بانوان استفاده کنیم ؟ در این قسمت به طور کامل شرح داده شده‌است که چگونه از ژل بهداشتی به گونه ای صحیح استفاده کنید.

توجه کنید! شستشوی ناحیه‌ی تناسلی با ژل مخصوص بانوان می‌تواند واژن را سالم و با بوی مطبوع نگه دارد، برای اینکار نیاز است به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. دست ها را به طور کامل بشویید.
 2. ناحیه تناسلی را با آب ولرم مرطوب کنید
 3. سپس واژن خود را به مقداری ژل بهداشتی بانوان آغشته کنید و شستشو دهید
 4. بعد از اتمام شستشو، کل ناحیه را کاملا آبکشی نمایید
بهتر است بخوانید:
صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

توجه داشته باشید که طریقه مصرف ژل بهداشتی بانوان این گونه است که صرفا مناسب استعمال خارجی می‌باشد. این ژل مناسب برای شستن قسمت خارجی اندام تناسلی بوده و نباید برای استعمال داخلی استفاده شود؛ زیرا براساس تحقیقات انجام شده توسط کالج متخصصان زنان و مامایی آمریکا ” ACOG ” واژن قادر است با لوبریکانت طبیعی داخلی‌ای که ترشح می‌کند، خودش را تمیز کرده و PH‌اش را تنظیم کند. بنابراین:

 • هرگز محیط داخل بدن را با آب یا شوینده‌ها شستشو ندهید
 • در زمان شستشو، نیازی به وارد کردن فشار غیر ضروری نیست؛ چرا که اعمال فشار موجب وارد شدن مواد شوینده به داخل واژن می شود
 • ناحیه واژن دارای چین‌هایی است، بنابراین توجه داشته باشید که با حرکات ملایم دایره‌ای دست، به طور کامل این ناحیه را تمیز کنید
 • در زمان شستشو، تمام ناحیه اطراف واژن از خط بیکینی تا مقعد را به طور کامل بشویید
 • برای خشک کردن از یک حوله تمیز استفاده کنید. این حوله را مرتب بشویید و تعویض نمایید

آیا ژل بهداشتی بانوان در بارداری ضرر دارد

ترکیبات ژل بهداشتی بانوان

ژل‌های بهداشتی بانوان به منظور جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی تولید می‌شوند. این بیماری‌ها هنگام رابطه جنسی با انتقال انواع میکروب، باکتری، ویروس و قارچ ایجاد می‌شوند. ترکیبات ژل بهداشتی بانوان که حاوی عناصر ضد قارچ و ضد باکتری نیز می‌باشد، با داشتن مواد موثر برای از بین بردن این عوامل بیماری زا، مناسب مصرف روزانه است.

انواع ژل بهداشتی برای بانوان

در فرمولاسیون این محصول معمولا عصاره‌های گیاهی نیز وجود دارد. ترکیبات این ژل در دوره‌های مختلف نظیر متاهلی، مجردی، بارداری، یائسگی و … متفاوت است. مهم‌ترین دلیل این تنوع، اهمیت تنظیم بودن PH ناحیه تناسلی بانوان در دوران مختلف زندگی آن‌ها می‌باشد.

ژل بهداشتی مخصوص بانوان

استفاده از این محصول برای خانم‌های متاهل اهمیت دارد؛ چرا استفاده بانوان متاهل از ژل بهداشتی، برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی ناشی از رابطه جنسی بسیار موثر است. همچنین با مصرف ژل بهداشتی مخصوص بانوان متاهل سطح PH ناحیه تناسلی آن‌ها به صورت کاملا مناسب و دقیق تنظیم می‌کند.

این محصول مناسب وضعیت هورمونی بانوان متاهل بود و با تاثیرگذاری قوی‌ای که دارد، برای رفع عفونت‌های ناشی از آمیزش و عوامل بیماری زای باکتریایی و قارچی، کابرد دارد.

صریقه مصرف ژل بهداشتی بانوان

ژل بهداشتی مخصوص بانوان یائسه

با شروع دوران یائسگی خصوصیات فیزیولوژیک طبیعی ناحیه تناسلی به علت فقدان نسبی استروژن دچار تغییرات می‌شود. مخاط این ناحیه رطوبت خود را از دست داده و پوست نازک، خشک و تحریک پذیر می‌گردد که نتیجه آن ایجاد التهاب، خارش و افزایش احتمال عفونت خواهد بود.

ژل‌های شستشوی واژن که با تنظیم میزان اسیدیته دستگاه تناسلی، از تجمع باکتری‌ها و ایجاد بوی نامطبوع در ناحیه واژینال جلوگیری می‌کنند.

ژل بهداشتی بانوان یائسه

ژل بهداشتی دوشیزگان

خانم‌های مجرد لازم است حتما از ژل بهداشتی مخصوص دوشیزگان استفاده کنند، چرا که این محصولات میزان ph پایین‌تری نسبت به سایر انواع آن دارند. به همین دلیل استفاده از ژل بانوان متاهل برای دوشیزگان توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌تواند میزان اسیدیته ناحیه واژینال را تحت تاثیر قرار داده و دوشیزگان را با بیماری‌ها و عوارض ناشی از اختلال PH روبرو کند.

از آنجایی که دوشیزگان رابطه جنسی ندارند و برخلاف بانوان، مستعد بیماری‌های عفونی واژینال که منشاء آن آمیزش است نیز قرار ندارند؛ ژل بهداشتی دوشیزگان، تاثیر ملایم‌تری نسبت به سایر انواع این محصول دارد.

رفع خارش، سوزش و از بین بردن باکتری‌های مضر از دیگر فواید ژل بهداشتی دوشیزگان است که علاوه بر سازگاری با باکتری‌های مفید این ناحیه به از بین بردن بوی نامطبوع آن نیز کمک می‌کند. این محصول استعمال خارجی دارد و هیچ آسیبی به بکارت وارد نمی‌کند.

ژل بهداشتی مخصوص دوشیزگان

ضررهای ژل بهداشتی بانوان

ژل‌های بهداشتی مناسب مصرف بانوان در تمام سنین هستند، اما برخی بر این باورند که مصرف این محصولات با عوارضی همراه بوده و سوالی که وجود دارد این است که ضررهای ژل بهداشتی بانوان چیست؟

مصرف ژل بهداشتی در حالت تعادل و برای مصرف روزانه یک الی دو مرتبه هیچ ضرری ندارد اما اگر دچار بیماری‌های عفونی هستید این تصور که استفاده زیاد از ژل بهداشتی بانوان می‌تواند مفید باشد، صحیح نیست. در واقع با مشاهده علائم عفونت بهتر است به پزشک متخصص برای درمان و ریشه یابی علت بیماری مراجعه کنید.

زیرا مصرف ژل بهداشتی به تنهایی برای درمان کافی نیست و افراط در مصرف می‌تواند موجب اختلال در تنظیم PH واژن، از بین رفتن باکتری‌ها و مخمرهای مفید واژن شده و زمینه ساز ایجاد یا تشدید بیماری باشد.

برای جلوگیری از ضررهای ژل بهداشتی بانوان ، در زمان خرید به ترکیبات آن توجه داشته باشید که حاوی مواد صابونی نباشند؛ زیرا این ترکیبات تنظیم PH واژن را بر هم می‌زند. علاوه بر این، بهتر است حاوی اسانس‌های قوی عطری نیز نباشد، چرا که می‌تواند موجب حساسیت، خارش و خشکی شود

ژل بهداشتی بانوان باردار

آیا ژل بهداشتی بانوان در بارداری ضرر دارد

بارداری از حساس ترین زمان‌ها برای بانوان است بنابراین باید در مصرف انواع محصولات بهداشتی دقت داشته و پیش از انتخاب هر محصول، با پزشک متخصص خود مشورت کنند. سوالی که برای اغلب خانم‌ها در این دوره مطرح می‌شود این است که آیا ژل بهداشتی بانوان در بارداری ضرر دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم، در این دوره لازم است ژل بهداشتی بانوان باردار را انتخاب کنید؛ فرمولاسیون این نوع شوینده مناسب برای دوره بارداری طراحی شده است. به طور عمومی مصرف این ژل با تایید پزشک، برای خانم‌های باردار مفید به شمار می‌رود زیرا غشاء مخاطی ناحیه تناسلی، نیاز به نظافت بیشتری دارد و حساس تر از حالت عادی است.

بهتر است بخوانید:
بهترین روتین پوستی در دوران بارداری

سوالات متداول در مورد ژل بهداشتی بانوان

سوالات متداول در مورد ژل بهداشتی بانوان و اینکه ژل بهداشتی بانوان برای چی خوبه وجود دارد که در این بخش به پاسخ برخی از این سوالات پرداخته‌ایم. شما نیز می‌توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه ها مطرح کرده و منتظر پاسخ کارشناسان الانزا باشید:

استفاده از ژل شستشوی بانوان در بارداری خوب است؟

ژل بهداشتی بانوان باردار مناسب برای این دوره است. با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله می توانید در دوره بارداری از این محصول برای تمیز کرده ناحیه تناسلی استفاده کنید.

آیا استفاده زیاد از ژل بهداشتی بانوان عوارض دارد؟

ژل بهداشتی بانوان در صورتی که مطابق با دستورالعمل و افراط نکردن در مصرف باشد، عوارضی ندارد. جزئیات کامل در این مقاله شرح داده شده است.