چگونه موهای خود را دکلره کنیم که آسیب کمتری ببیند

چگونه دکلره کنیم که مو نسوزد

دکلره تنها راه روشن کردن رنگدانه‌های مو با نسبت بسیار زیاد است، که توسط مواد شیمیایی مانند اکسیدان به ساقه مو نفوذ می‌کند. در این روش رنگ طبیعی مو از بین می‌رود و موی شما به روشن‌ترین درجه خود تغییر رنگ می‌دهد. از آنجایی که این تغییر رنگ ممکن است آسیب بسیاری به موهای شما وارد کند، بهتر است نکات مراقبتی را در حین انجام و پس از آن رعایت کنید، تا موهایتان نسوزد.

دکلره مو چیست؟

دکلره همان رنگ کردن مو با رنگ مو است. با این تفاوت که در این روش رنگ موهای شما به پایه بی‌رنگ و اصطلاحا سفید می‌رسد؛ تا موهای سرتان آماده قرار گرفتن تحت رنگ موی روشن و فانتزی شوند. البته از پودر دکلره برای روشن کردن موهای صورت و بدن نیز استفاده می‌شود؛ اما بیشترین کاربرد آن برای موی سر می‌باشد که تا حدودی عوارض بیشتری نیز دارد.

در پاسخ به این سوال که چگونه دکلره کنیم که مو نسوزد باید بدانید که انجام دکلره همانند رنگ کردن، کار آسانی نیست و احتمال سوختگی و آسیب دیدگی جدی موهای سر شما بسیار زیاد خواهد بود. پس بهتر است ریسک انجام این کار را نیز در کنار زیبایی‌های آن بپذیرید.

برای دکلره مو از چه اکسیدانی استفاده کنیم

انواع دکلره مو

پودر دکلره در سه نوع آبی، سفید و دکو کرم در بازار موجود است که هرکدام از آن‌ها کارایی متفاوتی دارند. بهتر است پیش از انتخاب این محصولات، ابتدا نوع موهای خود را بشناسیم و بدانیم باید چگونه مو را دکلره کنیم که نسوزد و پس از آن با دانستن خصوصیات انواع دکلره مو، بهترین گزینه را انتخاب کنیم.

پودر دکلره آبی

این پودر از قوی ترین دکلره‌های موجود در دنیا است که برای موهای سالم و ضخیم استفاده می‌شود. پس اگر می‌خواهید بدانید چقدر زمان برای دکلره مو لازم است ، با انتخاب این پودر زمان کمتری می‌برد تا موهای شما رنگ خود را از دست دهند.

همچنین به دلیل اینکه رنگ آبی پودر دکلره دارای رنگدانه‌های آبی است، قرمزی و زردی موهای شما را نیز می‌گیرد و بیشتر برای کسانی که موهای تیره و سالم دارند، استفاده می‌شود.

پودر دکلره سفید

این پودر دکلره ضعیف‌تر از پودر دکلره آبی بوده و برای کسانی که موهای روشن و نازکی دارند استفاده می‌شود. همچنین اگر شما جزو کسانی هستید که موهای خود را قبلا رنگ کرده‌اید و می‌خواهید بدانید دکلره مو با اکسیدان چند درصد و کدام پودر برای انجام مجدد رنگ مو شما مناسب است، پودر دکلره سفید یک انتخاب خوب برای شما خواهد بود.

برای این کار در ابتدا باید با استفاده از پودر دکلره سفید رنگ موهای خود را به پایه برسانید و پس از آن رنگ دلخواهتان را، بر روی موهای به پایه رسیده خود قرار دهید. تنها در این صورت است که مو شما علاوه بر نگرفتن تناژ زرد و قرمز آسیب نیز نمی‌بیند.

چقدر زمان برای دکلره مو لازم است

همچنین بخوانید: روش لایت مو

دکو کرم یا دکلره‌های کرمی

دکو کرم‌ها همانند پودرهای دکلره آبی و سفید بوده و تنها آسیب کمتری نسبت به آن‌ها دارند؛ اما در عین حال موهای شما را روشن خواهند کرد.

چگونه مو را دکلره کنیم؟

زمانی که شما تصمیم به تغییر رنگ موهای خود می‌گیرید ممکن است رنگ موی قبلی شما تغییر نکند و هاله‌ای از رنگ‌های آبی، زرد و قرمز در موهای شما ایجاد شود که تنها با استفاده از پودر دکلره، از بین می‌رود.

بنابراین در این حالت است که پاسخ سوال چگونه مو را دکلره کنیم ، به کار شما خواهد آمد. برای انجام دکلره شما باید در روند انجام این کار، چندین عمل مهم و کابردی را لحاظ کنید. برخی این نکات را مراحل و نحوه انجام دکلره نیز می‌نامند که آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

 1. ابتدا پودر دکلره را با اکسیدان مخلوط کرده و همانند رنگ روی موهای خود پخش کنید.
 2. بعد از گذشت ۱۰ دقیقه، هر چند لحظه یکبار موهای خود را چک کرده تا میزان تغییر رنگ آن را بر روی موهای خود مشاهده کنید.
 3. پس از رسیدن به روشنایی که از موهای خود توقع دارید، آن‌ها را بشویید.

فراموش نکنید که دکلره در کمترین زمان ممکن، می‌تواند سخت‌ترین آسیب‌ها را به موهای شما وارد کند. با این حساب بهتر است که برای رنگ مو یا دکلره به سالن‌های زیبایی مراجعه کنید. چرا که آن‌ها می‌دانند دکلره مو با اکسیدان چند درصد بهتر است و در شرایط بحرانی، می‌توانند موهای شما را از سوختگی و خرد شدن نجات دهند.

دکلره مو با اکسیدان چند درصد

برای دکلره مو به چه موادی نیاز است؟

اگر قصد دکلره کردن مو در خانه را دارید و برای شما این سوال که چگونه موهای خود را دکلره کنیم که نسوزد ،مطرح است و یا می‌خواهید این کار را در آرایشگاه انجام دهید و قصد دارید از آن مطمئن باشید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • متریال مصرفی شما حتما باید تاریخ مصرف داشته باشند. همچنین اگر استریل و در بسته باشند، بهتر است.
 • توجه داشته باشید در صورت رفتن به آرایشگاه، حتما آرایشگر با دستکش یک بار مصرف که تمیز و نو است به کار شما رسیدگی کند تا مسئله‌ای بهداشت پوست و موی شما را تهدید نکند.
 • پودر دکلره خود را با توجه به توضیحات بالا، درست انتخاب کنید.
 • برای اکثر افراد این سوال که برای دکلره مو از چه اکسیدانی استفاده کنیم مطرح است؛ چرا که اهمیت اکسیدان در انجام دکلره بسیار بالا است. پس انتخاب آن را جدی بگیرید!
 • استفاده از یک حوله تمیز و بهداشتی می‌تواند در سلامت پوست و موی شما بسیار تاثیر گذار باشد.
 • قلمو مورد استفاده برای این کار باید مطابق با حجم مو و مواد مورد استفاده شما، انتخاب شود.
 • در نهایت بهتر است از یک کاسه رنگ با سایز مناسب برای این کار استفاده کنید تا علاوه بر اصراف نشدن مواد، موهای شما تحت تاثیر مواد جدید چند رنگ نشوند.

چگونه مو را دکلره کنیم

عوارض استفاده از پودر دکلره

انجام دکلره مانند تمامی روش‌های زیبایی مو و پوست علاوه بر مزیت‌هایی که دارد، به دلیل استفاده از مواد شیمیایی عوارضی را نیز همراه دارد. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • نازک شدن ساقه و ریشه مو
 • ریزش ممتد موهای آسیب دیده
 • حل کردن یا سوزاندن موهای شما
 • نازک و کم حجم شدن مو

آیا دکلره مو را میسوزاند؟

از آنجایی که این پودر حاوی ماده‌ای به نام پراکسید است، به همراه آمونیاک موجود در اکسیدان می‌تواند موهای شما را در خود حل کند و به دلیل وجود کراتین در مو، روند حل شدن موها خیلی سریع اتفاق می‌افتد. اگر دکلره مدت زمان زیادی روی موهای شما بماند موهای شما کم حجم و وز می‌شوند؛ که اصطلاحا به آن سوختگی مو می‌گویند.

پس در پاسخ به این سوال که آیا دکلره مو را میسوزاند باید بگوییم بله! اگر در هنگام انجام این کار مرتباً موها را چک نکنید و یا نتوانید مواد بر روی آن‌ها را در زمان لازم و مناسب بشویید، موهای شما می‌سوزند.

آیا دکلره مو را میسوزاند

چقدر زمان برای دکلره مو لازم است؟

سوالی که امکان دارد برای شما پیش بیاید این است که، چقدر زمان برای دکلره مو لازم است ؟ برای جواب این سوال بهتر است در ابتدا بدانید که هر چه دکلره زمان طولانی‌تری، با درصد کمتری بر روی موهای شما بماند رنگ موهای شما بیشتر به پایه نزدیک می‌شود و آسیب کمتری به موهایتان خواهد رسید.

اما اینکه بدون هیچگونه آسیبی این کار انجام شود، امری تقریبا محال است. چرا که شما موهای سالم و شاداب خود را با مواد بسیار قوی و شیمیایی تحت تاثیر قرار می‌دهید و همین موضوع آسیب‌های جدی‌ای را به موهای شما وارد می‌کند. پس تنها راهی که به شما کمک می‌کند تا موهایتان نسوزد، استفاده از روش‌های ملایم دکلره می‌باشد.

همچنین بخوانید: روش به پایه رساندن مو بدون دکلره

چگونه از موهای دکلره شده مراقبت کنیم؟

بطورکلی دکلره کردن چربی موجود روی موهایتان را از بین می‌برد و موهایتان خشک و دهیدراته خواهد شد. با این حساب شما پس از انجام دکلره باید یک سری از مراقبت‌های لازم را برای موهایتان در نظر بگیرید تا بتوانید از سلامت موهای خود، اطمینان حاصل کنید.

 • یک الی دو هفته اول بعد از دکلره وسایل حرارتی مانند اتو مو ، سشوار و بابلیس و … را استفاده نکنید.
 • بیش از دو بار در هفته موهای خود را نشوئید، چرا که شستشوی مو بیش از دو بار موهای شما را کاملا خشک می‌کند.
 • پس از دکلره چربی‌های موجود در مو و پوست سر شما از بین خواهد رفت، در این شرایط شما تنها می‌توانید با گذشت زمان به موهای خود فرصت ترمیم و جمع شدن چربی مجدد را بدهید.

سوالات متداول درباره دکلره مو

دکلره مو که امروزه توسط بسیاری از بانوان، جهت داشتن موهایی با رنگ زیباتر، بسیار استفاده می‌شود روش‌ها و انواع مختلفی دارد که در این مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم. همچنین به دلیل اهمیت این مطلب در ادامه نیز به برخی از سوالات پر تکرار در این‌ باره پاسخ داده‌ایم.

برای دکلره مو از چه اکسیدانی استفاده کنیم؟

بهتر است برای این کار از اکسیدانی که مناسب با نوع و رنگ مو شما است، استفاده کنید.

چگونه دکلره کنیم که مو نسوزد؟

در این مطلب کاملاً برای شما شرح داده شده که چه کارهایی، برای جلوگیری از آسیب دیدن موهای شما به هنگام دکلره وجود دارد.